Wtorek 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO W JEDLICZU

W Jedliczu przy Zespole Szkół Publicznych powstało pierwsze w gminie miasteczko ruchu drogowego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 6 listopada br.
 
 

To kolejny – po boisku ze sztuczną nawierzchnią - obiekt, który rozszerza zaplecze edukacyjne ZSP w Jedliczu. Miasteczko będzie służyło zarówno uczniom w czasie zajęć z wychowania komunikacyjnego, jak i wszystkim młodym mieszkańcom gminy.
- Wyrażam przekonanie, że miasteczko przyczyni się do lepszego przygotowania młodzieży do egzaminu na kartę rowerową, często nazywaną pierwszym prawem jazdy. Nasze przysłowie mówi „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Mam nadzieję, że te pierwsze dobre nawyki i umiejętności, jakich młodzież nabędzie właśnie tutaj utrwalą się na całe dalsze życie, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach – powiedział podczas otwarcia Zbigniew Sanocki, Burmistrz Gminy Jedlicze.
O budowę Miasteczka władze gminy Jedlicze starały się już 2 lata temu, wnioskując o środki z Województwa na ten cel. Nie udało się, dlatego w bieżącym roku Burmistrz podjął decyzję o sfinansowaniu zadania ze środków gminnych przy wsparciu sponsorów. Przy budowie obiektu wzorowano się na Miasteczku Ruchu Drogowego w Nozdrzcu. Alejki jedlickiego Miasteczka, wzdłuż których poustawiane są znaki drogowe, wyłożone kostką brukową. Na przejeździe kolejowym znajduje się pomniejszona replika maszyny parowej. Do powstania Miasteczka przyczyniło się wiele osób. Szczególne podziękowania należą się:
Panu Jerzemu Czechowi – dyrektorowi WORD w Krośnie za nieodpłatne wyposażenie miasteczka w znaki drogowe
Panu Stanisławowi Wermińskiemu - Prezesowi Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie za nieodpłatne przekazanie torowiska pod kolejkę wąskotorową
Panu Kazimierzowi Barańskiemu, za nieocenioną fachową pomoc, doradztwo i wskazówki przy realizacji tego miasteczka Słownik: