Piątek 18 czerwca 2021
imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

11 LISTOPADA W JEDLICZU

Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości trwały w Jedliczu dwa dni. Oficjalną część obchodów 11 listopada poprzedziły występy artystyczne, które miały miejsce dzień wcześniej.


W pierwszej części uroczystości poświęconych 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbyły się 10 listopada wystąpiła młodzież z gimnazjum w Jedliczu z programem patriotycznym przygotowanym pod okiem pedagogów: M. Woźniak, M. Stója,
A. Piechoty, I. Pikul i U. Rozenbajger. Występ obejrzeli uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Jedliczu, Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół im. AK w Jedliczu, a także przedstawiciele władz samorządowych gminy Jedlicze. W drugiej części z programem słowno – muzycznym zaprezentował się Szymon Kusarek i Sebastian Iwanowicz. W wiązance pieśni żołnierskich i patriotycznych zabrzmiały m.in. „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Szara Piechota”, Pierwsza Kadrowa”, „Jak długo w sercach naszych” a na zakończenie „Żeby Polska była Polską”.

11 listopada w Kościele Parafialnym w Jedliczu o godz. 1030 wystąpiła młodzież
z Gimnazjum w Handzlówce przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z tej samej miejscowości. Ks. Proboszcz Stanisław Turoń odprawił mszę św. z oprawą muzyczną
w wykonaniu orkiestry. W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe z terenu Gminy Jedlicze: XIV Drużyna ZHP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedliczu ze sztandarem Armii Krajowej, Harcerska Drużyna z Jedlicza ze sztandarem Związku Drużyn Ziemi Jedlickiej, Klub Honorowych Dawców Krwi im. dr Zygmunta Tokarskiego przy Rafinerii Nafty ,,Jedlicze S.A. ,Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu, Zespół Szkół Publicznych w Jedliczu, Zespół Szkół im Armii Krajowej w Jaszczwi, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Męcince, Ochotnicza Straż Pożarna w Chlebnej, Ochotnicza Straż Pożarna w Długiem, Ochotnicza Straż Pożarna w Podniebylu, Ochotnicza Straż Pożarna w Żarnowcu.
Po mszy św. księża, poczty sztandarowe, orkiestra, młodzież szkolna, władze samorządowe gminne i powiatowe, dyrektorzy placówek oświatowych, harcerze i liczne grono mieszkańców przeszli pod Pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny w latach 1914 – 1920 aby złożyć kwiaty i oddać hołd obrońcom ojczyzny.
Organizatorami uroczystości 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości byli:
Gmina Jedlicze, Parafia Rzymsko – Katolicka p.w. św. Antoniego w Jedliczu i Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu. 
Słownik: