Wtorek 31 marca 2020
imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii

65 rocznica śmierci kapitana Stanisława Betleja

W dniu 25.04.2010r. w kościele parafialnym w Jedliczu odbyła się uroczysta Msza Św. upamiętniająca bohaterską śmierć kapitana Stanisława Betleja. W uroczystości udział wzięły Poczty Sztandarowe: Wojska Polskiego, Harcerzy z hufca Krosno, harcerzy z Jedlicza oraz szkół z Jedlicza, Krosna i Rzeszowa. Podczas mszy głos zabrała Pani Bronisława Betlej jedlicka poetka – bratowa kpt. Stanisława Betleja. Przybliżyła ona postać kapitana, zwróciła uwagę na to, że w chwili powrotu patriotycznych postaw w obliczu katastrofy pod Smoleńskiem koniecznym jest pamiętać o poległych bohaterach, których postawy powinny być kultywowane przez młode pokolenia.

Kpt. Stanisław Betlej znany pod pseudonimem Lampart urodził się 19 sierpnia 1910r. w Męcince koło Jedlicza. Uczestniczył w walkach w 1939 r. Później stając w szeregach ruchu oporu przeszedł do konspiracji i na terenach Jedlica prowadził działania partyzanckie. W roku 1944 r. walczył w oddziałach AK w obronie Rzeczypospolitej Iwonickiej w tym samym roku zgłosił się do Ludowego Wojska Polskiego. Od stycznia do połowy kwietnia 1945 r. uczestniczył razem z nim w działaniach frontowych. Zginął w walkach nad Nysą Łużycką i Sprewą w samotnym ataku z wiązką granatów na bunkier niemiecki. Nazwany po wojnie bohaterem dwóch rzek. Jest on patronem Związku Drużyn ZHP Ziemi Jedlickiej.

Harcerze w darach oprócz chleba i wina złożyli krzyż harcerski,  białą kartkę papieru, kamień i gałązkę cierniową symbolizujące największe zalety harcerstwa. Po mszy rozpoczął się uroczysty przemarsz w asyście kompani honorowej na jedlicki cmentarz. Został wygłoszony apel poległych, oddane zostały 3 salwy honorowe i złożone zostały wieńce. Harcerze oddali swojemu patronowi hołd godny bohatera, a trębacz odegrał „Spij Kolego”.
Uroczystości przeniosły się później do świetlicy przy Zespole Szkół Publicznych w Jedliczu gdzie odbyło się spotkanie pokoleń, podczas którego młodzi harcerze i zuchy przygotowały koncert pieśni wojskowej, zaś panie Osiedlowego Koła Kobiet – Dzielnica Borek oraz kucharki z ZSP w Jedliczu przygotowały poczęstunek.

Organizatorami uroczystości upamiętniających ofiarę kpt. Stanisława Betleja byli: Związek Drużyn ZHP Ziemi Jedlickiej im. kpt. Stanisława Betleja, Gmina Jedlicze, Zespół Szkół Publicznych w Jedliczu, Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jedliczu, Osiedlowe Koło Kobiet – Dzielnica Borek.
 

 

Słownik: