Czwartek 21 listopada 2019
imieniny: Janusza, Marii, Reginy

WĘGRZY GRALI W JEDLICZU

W minioną sobotę, 11 lipca, przy hali sportowej w Jedliczu odbył się koncert węgierskiej orkiestry dętej „Razene” z Budapesztu.

 

 

Organizatorami imprezy na terenie gminy Jedlicze byli: Urząd Gminy w Jedliczu, GOK Jedlicze i GOSiR Jedlicze. Koncert zorganizowany został w ramach współpracy Starostwa Powiatowego w Krośnie z XVII dzielnicą Budapesztu.
Orkiestra powstała w 1974 roku przy, znajdującej się w XVII dzielnicy Budapesztu, Szkole Muzycznej im. Béli Bartók’a. Na początku w skład orkiestry wchodzili uczniowie i nauczyciele szkoły, z czasem uległo to zmianie i
pojawili się w orkiestrze byli uczniowie, studenci Konserwatorium i Akademii Muzycznej, a także pełni entuzjazmu amatorzy.
Po powstaniu, w 1986 roku, Związku Przyjaciół Muzyki w Rákosmente orkiestra przyjęła nazwę „Orkiestra Dęta RÁZENE”. Od lat orkiestra nawiązuje kontakty z zagranicznymi orkiestrami i szkołami muzycznymi. Gościła u siebie wiele zdolnej młodzieży i brała udział w licznych koncertach poza granicami Węgier odnosząc wielki sukcesy. Trzy razy wygrała „Złoty Dyplom” na Ogónokrajowej Kwalifikacji Orkiestr Dętych w kategorii „Muzyka koncertowa i rozrywkowa”.
Podsumowaniem ponad 30–letniej działalności było nadanie orkiestrze przez Samorząd XVII dzielnicy Budapesztu tytułu „Miejska Orkiestra Dęta”.
Założyciele: Csaba Dely, István R. Szabó
Aktualni dyrygenci: Csaba Dely, István R. Szabó, Lázár Balogh
Orkiestra liczy 40 osób.


 


Słownik: