Czwartek 28 stycznia 2021
imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

"Partnerstwo jest największym wśród wszystkich dóbr…"

30 września 2016 - 03 października 2016

Goście z Mallersdorf-Pfaffenberg w Gminie Jedlicze

W dniach 30.09.2016 r. – 03.10.2016 r. gościła u nas delegacja z partnerskiej Gminy Mallersdorf-Pfaffenberg na czele z Burmistrzem Karlem Wellenhoferem i Prezydentem Stowarzyszenia Partnerskiego Josefem Bauerem. Nasi przyjaciele z Bawarii, wśród licznych atrakcji przygotowanych przez gospodarzy wizyty mieli okazję przejechać się m.in. legendarną „Bieszczadzką Ciuchcią”. Podróż  poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka urozmaicił zainscenizowany napad uzbrojonej bandy, która próbowała wymusić okup za Burmistrza Gminy Mallersdorf-Pfaffenberg Karla Wellenhofera. Po wrażeniach dostarczonych przez Bieszczadzką Kolej Leśną goście udali się do leżącego u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich Parku Etnograficznego w Sanoku, gdzie mogli zapoznać się z kulturą polsko-ukraińskiego pogranicza.

Uroczysta kolacja, w której uczestniczył także Burmistrz słowackiego Miasta Svidník - Ján Holodňák.

W niedzielny poranek  cała grupa udała się do Urzędu Gminy w Jedliczu, a następnie w towarzystwie Burmistrza Jolanty Urbanik na wycieczkę po mieście. Poranną wizytę w gminie zwieńczyła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Jedliczu, podczas której czytania mszalne oraz modlitwa wiernych odbyły się w języku polskim jak i niemieckim. Popołudnie Bawarczycy spędzili w Centrum Dziedzictwa Szkła zapoznając się z historią znanego od dziesięcioleci w Polsce oraz na świecie krośnieńskiego szkła.

Po powrocie do Jedlicza goście przygotowali niespodziankę dla wszystkich mieszkańców gminy. Pamiątka nawiązująca do przyjaznych stosunków z niemiecką gminą Mallersdorf-Pfaffenberg wspólnymi siłami ustawiona została na jedlickim rynku.

Pełen wrażeń dzień zakończyło Święto Pieczonego Ziemniaka, które odbyło się w ogrodzie Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Występy naszych zespołów ludowych „Jarzębina” i „Magnolia” oraz spontaniczne spotkania i zabawa z mieszkańcami zachwyciły naszych gości.

Na porannym poniedziałkowym pożegnaniu naszych gości Burmistrzowie Jolanta Urbanik i Karl Wellenhofer wspólnie złożyli podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak wspaniałego przygotowania partnerskiej wizyty. Mamy nadzieję na dalszą owocną – w atmosferze przyjaźni – współpracę.

Więcej zdjęć z wizyty delegacji Gminy Mallersdorf–Pfaffenberg do zobaczenia w galerii: Goście z Mallersdorf-Pfaffenberg

09 października 2015 - 11 października 2015

Obchody jubileuszu 25-lecia partnerstwa pomiędzy Gminą Mallersdorf-Pfaffenberg a włoską Gminą Paderno del Grappa 

Obchody jubileuszu 25-lecia partnerstwa pomiędzy Gminą Mallersdorf-Pfaffenberg a włoską Gminą Paderno del Grappa rozpoczęły się w piątkowy wieczór 9 października 2015 r. Do Bawarii zawitała 79-osobowa delegacja z Włoch. Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Gminy Jedlicze: Pani Burmistrz Jolanta Urbanik wraz z mężem, który był jednocześnie tłumaczem języka włoskiego, Zastępca Burmistrza Kamil Kurowski oraz niewidziany w Mallersdorf-Pfaffenberg od 15 lat Przewodniczący Rady Miejskiej I, II i III kadencji Zygmunt Jerzyk, który kładł podwaliny pod nawiązanie stosunków partnerskich. Nasza delegacja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno przez gospodarzy, jak i gości z Włoch.

Dnia 10 października 2015 r. miała miejsce oficjalna uroczystość z okazji 25-lecia partnerstwa Mallersdorf-Pfaffenberg z Paderno del Grappa, którą uświetnili swoją obecnością: przedstawiciel parlamentu Alois Rainer, były Dyrektor Burkhart-Gymnasium dr Friedrich Heglmeier, Prezydent Stowarzyszenia Partnerskiego Josef Bauer, Przewodniczący Komitetu Partnerstwa w Paderno del Grappa Gianattilio Bresolin, Burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg Karl Wellenhofer, Burmistrz Paderno del Grappa Giovanni Bertoni, Landrat Straubing-Bogen Josef Laumer oraz były burmistrz i honorowy obywatel Mallersdorf-Pfaffenberg Giovanni Vido.

               Od lewej: przedstawiciel delegacji włoskiej, Landrat Straubing-Bogen Josef Laumer, Landrat Straubing-Bogen w latach 2002-2014 Alfred Reisinger, Burmistrz Jolanta Urbanik, Landrat Straubing-Bogen w latach 1978-2002 Ingo Weiß, honorowy obywatel Mallersdorf-Pfaffenberg Giovanni Vido, Przewodniczący Komitetu Partnerstwa w Paderno del Grappa Gianattilio Bresolin, Burmistrz Paderno del Grappa Giovanni Bertoni.

W niedzielę rano została odprawiona uroczysta, dwujęzyczna msza św. w zabytkowym, barokowym kościele parafialnym pw. Św. Jana w Mallersdorf-Pfaffenberg. Po niej wszyscy spotkali się po raz ostatni przed wyjazdem, aby powspominać wspaniałe przeżycia całego weekendu oraz poczynić plany na kolejne lata.

Delegacja z Gminy Jedlicze z Burmistrzem Mallersdorf-Pfaffenberg Karlem Wellenhoferem

Podsumowując spotkanie wszyscy zgodzili się, iż był to ważny krok w kierunku dalszego rozwoju i intensyfikacji współpracy, który z pewnością będzie owocował w przyszłości regularnymi wizytami oraz kontaktami pomiędzy mieszkańcami gmin. Zawarto wiele nowych przyjaźni oraz pogłębiono już istniejące znajomości, a wszystko to w ciepłej, pełnej zrozumienia i wzajemnego szacunku atmosferze. Pani Burmistrz zaprosiła gości z Bawarii do Jedlicza w przyszłym roku. Warto podkreślić, iż w 2011 roku nasi przyjaciele z Niemiec podejmowali u siebie 50-osobową delegację z Jedlicza.

Strona internetowa Gminy Mallersdorf-Pfaffenberg

Gmina Jedlicze od wielu lat utrzymuje kontakt z niemiecką gminą, położoną w malowniczej Bawarii na południu Niemiec - Mallersdorff Pfaffenberg. Kontakty te zapoczątkowały szkoły - jedlickie Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej i niemieckie Burkhart-Gymnasium. Z biegiem czasu przy ciągłej współpracy szkół kontakty te zacieśniły się.
Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 15 marca 1999 roku podjęto kroki zmierzające do podpisania umowy o partnerstwie, sfinalizowano je już 26 czerwca tegoż samego roku. Głównym celem umowy partnerskiej jest rozwój bezpośrednich kontaktów między gminami i ich obywatelami. W dniu 4.11.2002r. w Mallersdorf-Pfaffenberg powołano Stowarzyszenie Partnerskie, którego celem jest kontynuowanie i pogłębianie współpracy z zaprzyjaźnionymi gminami tj. Jedliczem i Paderno del Grappa (Włochy).
Do stowarzyszenia przystąpiło ponad 80 członków, co może świadczyć o dużym zainteresowaniu partnerstwem w Mallersdorf-Pfaffenberg. Pomimo dzielącej nas odległości ponad 1000 km wielu mieszkańców Jedlicza ma obecnie przyjaciół w bawarskiej gminie. Ze swoimi niemieckimi sąsiadami spotykamy się co rok. Wizyta polskiej delegacji w Mallersdorf-Pfaffenberg odbywa się średnio co 2 lata. Program jest zawsze bardzo atrakcyjny: zwiedzanie bawarskich miast, zabytków, instytucji. Polsko-bawarskie wieczory uświetniają występy regionalnych grup muzycznych.
W 2003r. niemiecka delegacja miała okazję uczestniczyć w uroczystościach 100-lecia Daru Narodu dla Marii Konopnickiej. Każda wizyta partnerska sprzyja nawiązaniu nowych przyjaźni czy znajomości, a także zapoznaje z kulturą i historią naszych krajów. Ożywione kontakty utrzymuje ze sobą młodzież. Spotykają się oni co rok. W czerwcu młodzież z Jedlicza wyjeżdża do Niemiec, natomiast rewizyta następuje w październiku. Dzięki tym wyjazdom młodzież ma bezpośredni kontakt z językiem niemieckim oraz kulturą innego kraju. 

Podczas wizyty w maju 2007 r. niemieccy goście zwiedzili Kraków i Zakopane. W Jedliczu spotkali się z radnymi, sołtysami oraz rodzinami przyjmującymi delegatów. Władze Jedlicza pokazały inwestycje, które przeprowadzono dzięki pozyskanym środkom unijnym. Niemcy byli zachwyceni budynkiem SPG ZOZ, a najbardziej boiskiem. Jak przyznali sami nie posiadają tak nowoczesnego obiektu i z chęcią zagrali na nim w piłkę nożną. Na zakończenie wizyty posadzono dęba. Ma on upamiętniać dziesiąta rocznicę partnerstwa polsko-niemieckiego.