Piątek 20 lipca 2018
imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Festiwal w Żarnowcu 2013 .

Festiwal Żarnowiec 2013

Już od 6 do 8 września 2013 r. w przepięknej wczesnojesiennej scenerii odbędzie się „Festiwal Żarnowiec 2013”. W tym roku zainauguruje go spektakl Barona Cygańskiego Opery Śląskiej w Bytomiu. Nie zabraknie także wspomnień o wspaniałych kobietach i twórczości Anny German oraz Czesława Niemena.

Festiwal ma charakter cykliczny i cieszy dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Malownicze ogrody okalające dworek Marii Konopnickiej oraz wieczorna pora dodają temu wydarzeniu dodatkowego uroku.

Kolejna edycja Festiwalu w Żarnowcu rozpocznie się 6 września. Nie ukrywam że ciężko było połączyć program w związku z tym że jest coraz mniej sponsorów na Podkarpaciu. Ale szczęśliwie się udało – mówi Marek Wiatr, dyrektor artystyczny festiwalu.

W piątek 6 września Festiwal rozpocznie się spektaklem Barona Cygańskiego Opery Śląskiej w Bytomiu. W prawdzie przed kilkoma laty sztuka była wystawiana na festiwalu, ale w starej inscenizacji. W tym roku czeka nas nowa odsłona – bardzo piękna, roztańczona. Premiera Baron Cygańskiego odbyła się w zeszłym roku w Operze Śląskiej w Bytomiu. Do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem i dlatego warto spektakl pokazać w Żarnowcu.

W 171-lecie urodzin poetki
W sobotni wieczór już o godzinie 17:00 podczas Festiwalu w Żarnowcu odbędzie się koncert w hołdzie Marii Konopnickiej. Na Żarnowieckiej scenie wystąpią soliści Opery Śląskiej i Krakowskiej. Usłyszymy najpopularniejsze polskie pieśni. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Globisz, profesor szkoły teatralnej, rektor PWST w Krakowie, znakomity aktor. Podczas swojego wystąpienia będzie czytał fragmenty listów i recytował wiersze Marii konopnickiej.

„Kobiety, Wino, Śpiew”
O 19:00 rozbrzmi kolejny wspaniały koncert, tym razem musicalowy „Kobiety, Wino, Śpiew”. Wystąpią soliści oraz balet orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Wysłuchamy najpiękniejszych fragmentów o kobietach – ze wszystkich operetek.

W ostatni dzień Festiwalu, w niedzielę, 8 września, podobnie jak w ubiegłym roku scena Żarnowca zamieni się w „Dawnych Wspomnień Czar” - koncert skierowany do starszego pokolenia, o charakterze wspomnień. Artyści wspominać będą przeboje piosenki sprzed lat. Pogram w tym roku został poświęcony w całości Annie German i Czesławowi Niemenowi.
W pierwszej części koncertu wystąpią młodzi artyści szkoły wokalno-aktorskiej Marka Wiatra, Małgorzata Bukała śpiewać będzie piosenki Anny German, natomiast znany z medialnych wystąpień, wschodząca gwiazda polskiej piosenki Michał Kaczmarek śpiewać będzie piosenki Czesława Niemena wraz z Grażyną Łobaszewską.

Goście z całej Polski
Od początku istnienia festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. Skupia on nie tylko gości z naszego regionu, ale również z całej Polski jak i zagranicy. Gdybyśmy skupiali się tylko na patriotycznym repertuarze festiwalu, to myślę, że nie bylibyśmy w stanie przyciągnąć publiczności. Zdaję sobie sprawę, że ten temat jest trudny w odbiorze, jak i do przedstawienia w formie artystycznej – mówi Marek Wiatr. Właśnie dlatego staramy się stwarzać jak największą różnorodność programu, aby przyciągnąć publiczność. Ludzie przyjdą na występy operetkowe, teatralne i na pewno zostaną na ten ostatni koncert o tematyce patriotycznej. Szczególnie zależy nam by na takich koncertach było sporo młodych ludzi – dodaje.

Organizatorami Festiwalu w Żarnowcu są Towarzystwo Operowe i Teatralne w Krośnie oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Z instytucjami tymi związani są inicjatorzy całego przedsięwzięcia – artysta śpiewak Marek Wiatr i Paweł Bukowski.