Środa 13 listopada 2019
imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Kiermasz Wielkanocny

W przeddzień Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień jedlicki Rynek rozkwitł feerią barw, a to za sprawą wielkanocnych palm, które ozdobiły zielone alejki. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowywane były z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja, według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem.

Co roku Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu organizuje konkurs na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną. W tegorocznym konkursie udział wzięły gminne przedszkola, szkoły oraz świetlice dziecięce. Konkursowe palmy wykonane były z przeróżnych materiałów,  ozdobione suszonymi lub bibułowymi kwiatami, ziołami, czy kolorowymi piórkami. Organizator kiermaszu zadbał o ich wyeksponowanie. Palmy ustawiono wzdłuż alejki na rynku, tam prezentowały się niezwykle na tle budzącej się do życia przyrody.

Nikt nie przeszedł obok nich obojętnie gdyż zachwycały wykonaniem, pomysłem i różnorodnością. To doskonały pomysł,  aby te palmy pokazać na naszym rynku, tak by wszyscy mogli podziwiać efekt pracy dzieci i nauczycieli. Palmy są przepiękne, każda z nich jest inna, przemyślana i niezwykle kolorowa. Po szaro – burej zimie na naszym rynku pojawiła się prawdziwa eksplozja kolorów za sprawą tych właśnie palm, wielkanocnych ozdób i kwiatów, które tak pięknie zakwitły  – powiedziała jedna z uczestniczek kiermaszu. Konkurs na wielkanocną palmę to już tradycja w naszej gminie. Dzieci oraz nauczyciele już od kilku tygodni tworzyły bibułowe kwiaty, zbierały i suszyły rośliny, wszystko po to by stworzyć niepowtarzalną wielkanocna palmę.  

Kiermasz na Rynku spotkał  się z zadowoleniem mieszkańców gminy. To dobry pomysł aby wyjść z tym na zewnątrz. Wielu ludzi, przyszło tu dlatego, że jadąc  samochodem zauważyli że coś się dzieje, co przyciągnęło uwagę – powiedziała mieszkanka Jedlicza.  W kiermaszu udział wzięły szkoły z Żarnowca, Potoka, Moderówki, Jedlicza, Piotrówki  oraz Długiego. Na stoiskach dominowały własnoręcznie tworzone ozdoby wielkanocne, od palm do niezwykle pięknych, misternie wykonanych pisanek.  

Podobne „cacka” prezentowały Panie ze Stowarzyszenia Nasza Piotrówka, Grupa Misyjna w Jedliczu, oraz Panie Janina Janas, Anna Świderska, Marta Warzocha i Sylwia Pasterczyk.

Wielkanocne baby, mazurki, pachnące chleby można było nabyć na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich w Żarnowcu oraz Miejskiego Koła Kobiet Jedlicze - Centrum.

Nie do końca byłyśmy przekonane do tego by kiermasz odbył się na zewnątrz, wiadomo pogoda lubi psocić. Ale frekwencja mieszkańców oraz gości spoza gminy naprawdę nas zaskoczyła. Można było poczuć prawdziwa atmosferę świąt spacerując miedzy straganami i oglądając to co zostało zrobione praca ludzkich rąk. Każde jajko, każda pisanka, zajączek została zrobiona własnoręcznie, tak ze każdy mógł nabyć coś unikatowego, jedynego w swoim rodzaju – powiedziała mieszkanka Jedlicza.

Wielkanocne akcenty pojawiły się nie tylko na stołach ale także w jedlickim Rynku. Tradycyjnie już, na zielonej trawie pasły się wielkanocne baranki, kurki, a krokusy i pisanki mieniły się wszystkimi kolorami tęczy. Na zakończenie Kiermaszu palmy zostały przewiezione do kościoła, gdzie zostały poświęcone podczas Mszy Świętej w Niedzielę Palmową.

Galeria

Rozstrzygnięcie konkursu na palmę wielkanocną:

Przedszkola

I miejsce – Oddział Przedszkolny 0 „c” Szkoły Podstawowej w Jedliczu

II miejsce – Przedszkole Filialne w Jaszczwi

III miejsce – Samorządowe Przedszkole w Jedliczu

Szkoły Podstawowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Długiem kl. V

II miejsce Zespół Szkolno – przedszkolny w Żarnowcu kl. IV – VI oraz Szkoła Podstawowa w Dobieszynie kl. V

III miejsce Szkoła Podstawowa w Potoku kl. IV

Gimnazja

I miejsce – Gimnazjum w Moderówce

Wyróżnienie - Zespół Szkół Publicznych w Jedliczu

Świetlice dziecięce

Świetlica Dziecięca w Chlebnej

Świetlica Dziecięca w Piotrówce

Świetlica Dziecięca w Jedliczu

Wyróżnienie

Świetlica Dziecięca w Dobieszynie i Jedliczu - Męcince

Zespół Szkół w Potoku

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żarnowcu

Grupa Misyjna w Jedliczu

Miejskie Koło Kobiet w Jedliczu - Centrum

Janina Janas i Anna Świderska

Stowarzyszenie "Nasza Piotrówka"

Szkoła Podstawowa w Piotrówce

Szkoła Podstawowa w Długiem

Sylwia Pasterczyk

Zespół Szkół w Jedliczu

KGW Żarnowiec

Zespół Szkół w Moderówce

Marta Warzocha