Sobota 23 stycznia 2021
imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Wspomnienia z wycieczki do Warszawy

W dniach 10,11 kwietnia 2014 roku odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy. Brali w niej udział uczniowie Zespołu Szkół  - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Potoku. Kierownikiem wycieczki była  pani Agata Kazalska, zaś opiekę nad uczniami sprawowali: pani Agata Misygar – Grzesik i pan Adrian Gierula. 

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie udali się na Powązki, gdzie oddali hołd 96 ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zwiedzili też Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym znajduje się szereg artykułów opisujących sytuację wewnętrzną i międzynarodową Polski oraz kalendarium powstania, przedstawiające przebieg walk dzień po dniu.

Następnie zobaczyli Łazienki Królewskie, najpiękniejszy park Warszawy, Pałac na Wodzie, letniej rezydencji ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z niecierpliwością czekali na wejście do Centrum Nauki Kopernik, gdzie otrzymali kartę logowania oraz jednorazową opaskę na rękę. Tutaj nie było przewodników, każdy uczeń samodzielnie wybrał swoją ścieżkę i decydował, jakie chce przeprowadzić doświadczenia.

W drugim dniu wycieczki młodzież z niecierpliwością czekała na zwiedzenie pomieszczeń Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym co się dzieje w tym budynku na co dzień.

Ponadto zwiedzili Zamek Królewski znajdujący się na Placu Zamkowym, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, Starówkę oraz Barbakan. Ostatnim punktem wycieczki  była zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przejście Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki.

Ukoronowaniem pobytu w stolicy było zobaczenie Stadionu Narodowego, który zrobił duże wrażenie, szczególnie na chłopcach.

Dwudniowy pobyt w Warszawie był owocny i udany. Uczniowie pogłębili dotychczasową wiedzę historyczną, poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”, zabytkami Warszawy i znajdującymi się tam eksponatami. Zaś pamiątkowe zdjęcia będą przypominały jak miło spędzili czas w stołecznym mieście Polski.