Sobota 11 lipca 2020
imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi

Szkoła Podstawowa w Długiem z wizytą w Manchesterze

W dniach 27.04 – 04.05.2014 r. odbyła się wizyta w ramach partnerskiego programu Comenius „The World is Our Playground, Let’s Share Our Games” w Manchesterze. Szkołą goszczącą była szkoła The Kingsway School. W wizycie wzięli udział partnerzy projektu z Hiszpanii, Węgier, Turcji i Polski. Szkoła Podstawowa w Długiem reprezentowana była przez 4 uczniów z klasy VI: Karolinę Liwosz, Miłosza Wąsika, Oskara Kimaka i Kamila Faber, Panią Dyrektor Elżbietę Leszczyńską oraz koordynatora Gabrielę Strzelczyk. Wizyta partnerska w Anglii pod wieloma względami budziła wiele emocji wśród uczniów.

Pierwszy lot samolotem, pobyt w domach rodzin goszczących, komunikacja tylko w języku angielskim, poznanie wielu nowych kolegów to tylko niektóre z  nich.

W pierwszy dzień po uroczystym powitaniu gości w szkole przez koordynatora projektu w Anglii Pana Alana Phillipsa, dyrektora szkoły i tamtejszych uczniów nastąpiło zwiedzanie budynku szkoły, obserwacja zajęć prowadzonych w doskonale wyposażonych salach.

Ciekawostką była „Zielona Szkoła” mieszcząca się na zewnątrz, gdzie uczniowie mają możliwość obserwować przyrodę i doświadczać zjawisk przyrodniczych przy każdej pogodzie, uczyć się ogrodnictwa, występować w amfiteatrze oraz miło spędzać czas na placu zabaw. Pierwszy dzień w szkole to również działania związane z zadaniami projektowymi. Najważniejszym z nich był wspólny udział uczniów we wcześniej wybranych tradycyjnych grach. Integrację grupy zakończyła wizyta na kręgielni. Drugi dzień to wizyta w Outwood Primary School, gdzie poznano metody pracy  z najmłodszymi oraz ich środowisko szkolne.

Następnym punktem był Broughton Park, gdzie na profesjonalnym boisku do gry w Rugby Tag uczniowie mieli możliwość trenować swoje umiejętności. W Muzeum Footballu w Manchesterze, uczniowie interaktywnie sprawdzili swoje umiejętności w piłce nożnej.

Muzeum MOSI (Muzeum Nauki i Przemysłu), które znane jest z tego, że znajduje się w nim wiele rzeczy znanych z rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w Manchesterze było kolejną atrakcją.  Dzień ten zakończył się w bardzo miłej  atmosferze, ponieważ zaprezentowane zostały tradycyjne tańce narodowe ze wszystkich krajów partnerskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej  w Długiem zatańczyli poloneza.

W trzecim dniu zaproszono wszystkich gości  na wycieczkę do Liverpoolu, gdzie poznano fenomen grupy „The Beatles” w Muzeum „The Beatles Story” oraz historię Titanica w Muzeum Narodowym w Liverpoolu.

Czwartek był okazją do spotkania się z władzami w Stockport Council. Ogromnym przeżyciem była możliwość zajęcia miejsc najwyższych władz miasta i poznanie historii tego miejsca. Korzystając z wolnego czasu w Trafford Centre, który jest największym domem handlowym w North West uczniowie odwiedzili przepiękne oceanarium „Sea Life”, gdzie na żywo zobaczyli setki gatunków morskich zwierząt i roślin.

Najbardziej emocjonującym dniem okazał się piątek, ponieważ poznano stadion Manchester United Football Club, co dla niektórych uczniów SP w Długiem było spełnieniem marzeń. W kolejne tradycyjne gry trenowano w Tatton Park, jednej z największych spuścizn w Manchesterze, gdzie znajdują się przepiękne japońskie i włoskie ogrody.

Na zakończenie pobytu kraj goszczący zorganizował wieczór z dyskoteką oraz wspólnym śpiewaniem piosenek „The Beatles”.   

Szkoła Podstawowa w Długiem składa podziękowania The Kingsway School za przeżycie wspaniałego tygodnia pełnego wrażeń i doświadczeń. Jak pięknie powiedziała koordynatorka projektu z Turcji Emel Simsek „Byliśmy europejską mozaiką, którą chcieliśmy stworzyć pisząc ten projekt”.

   

Gabriela Strzelczyk

Koordynator Projektu