Niedziela 25 października 2020
imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Potoku im. Edmunda Łozińskiego – uroczyste nadanie imienia

27 września br. w Potoku miała miejsce uroczystość nadania Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum w Potoku im. Edmunda Łozińskiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą  Świętą, w czasie której ks. Franciszek Partyka  podczas homilii przybliżył postać Edmunda Łozińskiego.

W czasie mszy poświęcony został sztandar Zespołu Szkół w Potoku.

Przemarsz uczestników spotkania do kościoła, a następnie do szkoły uświetniła Orkiestra Dęta Avantii oraz mażoretki.

Rok temu, na murach potockiej szkoły umieszczona została tablica pamiątkowa ku czci Edmunda Łozińskiego, właściciela Potoka, powstańca styczniowego oraz inicjatora rozwoju szkolnictwa we wsi Potok.

Podczas sobotniej uroczystości pod tablicą złożone zostały kwiaty przez przedstawicieli władzy gminnej, lokalnej, przez szkołę oraz rodzinę Edmunda Łozińskiego, która przybyła na tę uroczystość z Krakowa, Warszawy oraz Sopotu. 

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Tam nastąpiło uroczyste powitanie gości, w tym przedstawicieli władzy, dyrektorów szkół z terenu gminy Jedlicze, księdza proboszcza, honorowych obywateli gminy Jedlicze, którzy zaszczycili szkołę w Potoku swoją obecnością, byłych dyrektorów miejscowej placówki, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz prawnuków Edmunda Łozińskiego. 

Po powitaniu nastąpiło uroczyste przekazanie uchwał Rady Miejskiej w Jedliczu, zatwierdzających nadanie Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Potoku im. Edmunda Łozińskiego.

Następnie przekazany został sztandar szkoły, na którym przedstawiciele władzy, szkoły, rodziców, rodziny oraz sponsorów przybili symboliczne gwoździe. Przedstawiciele klas złożyli uroczystą przysięgę.

Głos zabrali Z-ca Burmistrza Gminy Jedlicze Piotr Rostek, który podkreślił jak ważne jest to wydarzenie w historii Potoka oraz gminy. Hubert Rudowski prawnuk Edmunda Łozińskiego, który nie krył wzruszenia i radości z tego, że jego przodek został w tak szczególny sposób wyróżniony przez lokalną społeczność, a na dowód swoich słów  na ręce Pani Dyrektor Michaliny Józefowicz przekazał szkole odlaną w brązie podobiznę swojego przodka Edmunda Łozińskiego.

Kolejnym elementem uroczystości był program artystyczny, który przygotowali uczniowie pod kierownictwem nauczycieli. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne, taneczne oraz gry na instrumentach. Niezwykle barwne występy, doskonałe stroje i piękna scenografia na długo pozostaną w pamięci uczestników tego wydarzenia.

Fotorelacja

Uczniowie klasy III SP w Potoku zapalili symboliczne znicze na grobie Edmunda Łozińskiego

Orkiestra Dęta Avanti oraz mażoretki