Wtorek 26 marca 2019
imieniny: Dory, Olgi, Teodora

„Solowe przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego”

„Samotna wędrówka wycisza, człowiek czuje się jakby narodził się na nowo, jest mu lekko na duszy...” – tak podsumował swoje 17-dniowe zmagania z górami i jesienną aurą prezes Krośnieńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnik beskidzki Ryszard Majka „Mauzer” na spotkaniu z mieszkańcami Gminy Jedlicze 10 marca 2015 r.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie powstałego Koła Turystycznego „Cyba” oraz osoby, których zainteresował temat prelekcji „Solowe przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego”.

Szlak ma około 500 km i prowadzi z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Pasmami Beskidów to wspina się na szczyty, to znów opada ku wioskom uśpionym  w dolinach.

Wyświetlane podczas opowiadania o spotkanych ludziach, noclegach w traperskich warunkach i przemoczonym ubraniu fotografie oddawały trud wędrowania i piękno gór.

Na długo pozostaną w pamięci słuchaczy obrazy złota jesieni przykrytej szronem lub kiściami śniegu, pędzących przez Babia Górę chmur, wschodu słońca widocznego z Połoniny Wetlińskiej i morza mgieł.

Być może w niejednym słuchaczu narodziła się idea podjęcia podobnych wyzwań lub chęć wędrówki szlakami Beskidu Niskiego czy Bieszczad.

Zapraszamy wszystkich do wędrówek z Kołem Turystycznym „Cyba”.

Słownik: