Piątek 29 maja 2020
imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Pielgrzymka gimnazjalistów do Częstochowy – podróż dla ducha i ciała

29 - 30 kwietnia br. uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Jedliczu wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Wyjazd zorganizował pan Mariusz Czekański, a opiekę nad uczniami sprawowali: pani Bożena Baran, ks. Piotr Michno, pani Marta Sanocka i pani Beata Wosiewicz. 

Pielgrzymka gimnazjalistów do Częstochowy –  zdjęcie 1

Długi, pełen ciekawych przeżyć dzień gimnazjaliści rozpoczęli bardzo wcześnie, według przysłowia, „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”. Z Jedlicza wyruszyli autokarem o godz. 5:00 w kierunku Częstochowy. Pierwszym punktem wycieczki była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie podziwiano Sanktuarium – kościół z XVII wieku oraz dróżki drogi krzyżowej wiodące na szczyt góry. Kolejnym  przystankiem były Wadowice – rodzinne miasto Jana Pawła II. Tam, jak mawiał Ojciec Święty, "wszystko się zaczęło". Uczniowie obejrzeli kościół, do którego uczęszczał Karol Wojtyła, a potem zwiedzili muzeum papieskie – nowoczesną ekspozycję, wzbogaconą licznymi multimediami. Muzeum zajmuje obecnie cały budynek, jednak punktem centralnym pozostaje odtworzone na piętrze kamienicy mieszkanie Wojtyłów.  Po wizycie w tym wspaniałym miejscu wybrali się na słynne papieskie kremówki. Następnym punktem programu był Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu. Muzealne eksponaty wzbudziły w gimnazjalistach nieodparty smutek i żal. Na dziedzińcu, pomiędzy blokami numer 10 i 11, zobaczyli "ścianę śmierci"; pod którą esesmani rozstrzelali kilka tysięcy ludzi oraz piece krematoryjne, w których palono ciała pomordowanych. Następnie przejechali do obozu Birkenau (Brzezinka), oddalonego o około 3 km od Oświęcimia, w którym zwiedzili pozostałą część ekspozycji.  Wizyta w obozie uświadomiła im, jak straszny los zgotowali ludzie ludziom. Była to bezcenna lekcja historii. Do Częstochowy dotarli późnym popołudniem. Po szybkim zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma udali się na wieczorny Apel Jasnogórski. Tak zakończył się pierwszy dzień pełen wrażeń. 

Pielgrzymka gimnazjalistów do Częstochowy –  zdjęcie 2

Drugiego dnia rano udali się już o 5.30 na odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej i poranną mszę. Potem oddali się spokojnemu zwiedzaniu Sanktuarium na Jasnej Górze, skarbca oraz przeszli Wałami wzdłuż drogi krzyżowej. Podziwiali również 14 metrową statuę św. Jana Pawła II, która góruje nad pięknie położonym parkiem oraz wspaniały ołtarz na świeżym powietrzu. W południe wyjechali z Częstochowy w kierunku Jedlicza, ale po drodze jeszcze wyruszyli na „podbój” Zamku w Ogrodzieńcu. Tam oglądali piękne widoki oraz zwiedzali malownicze ruiny. Na koniec odwiedzili jeszcze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. 

Pielgrzymka gimnazjalistów do Częstochowy –  zdjęcie 3

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń, wrócili do Jedlicza, z przekonaniem, że „świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę”.

Pielgrzymka gimnazjalistów do Częstochowy –  zdjęcie 4