Czwartek 28 stycznia 2021
imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim - 1

Wiosenna przyroda zachęca do wędrówek i dlatego 48 osób przyjęło zaproszenie Koła Turystycznego „Cyba” z Jedlicza na wycieczkę po Beskidzie Sądeckim.

Przejazd w strugach deszczu do Łomnicy Zdroju ostudził nieco zapał wędrowania. W dolinie Łomniczanki, przy wodospadzie, deszcz zelżał i część osób wybrało, tak jak było zaplanowane, zdobycie Hali Łabowskiej.

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim - 2

Pozostałe osoby postanowiły zwiedzić Piwniczną Zdrój – uzdrowisko położone w dolinie Popradu.

Szlak na Halę Łabowska pnie się bardzo stromym stokiem i trzeba się było mocno natrudzić żeby móc rozkoszować się szeroką panoramą górskich grzbietów.

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim - 3

Unoszące się mgły, jasna zieleń buków przeplatana ciemną zielenią jodeł, stare szałasy pasterskie na Hali Groń, rozległe polany wzbudzały zachwyt. Szałasy są już reliktami w naszych górach, bo zaprzestano wypasów a sukcesja pochłania hale i dla takich widoków warto wędrować.

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim - 4

Na Hali Łabowskiej znajduje się pomnik poświęcony ks. Władysławowi Gurgaczowi (1914-1949), jezuicie, ur. w Jabłonicy Polskiej, który był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i uczestnikiem podziemia antykomunistycznego, zamordowanym przez komunistów w 1949 r. Właśnie w tym rejonie znajdowała się baza tego oddziału.

W schronisku na Hali Łabowskiej był czas na kubek gorącej kawy, smaczne naleśniki i inne przysmaki. Przed schroniskiem cała grupa pozowała do zdjęcia.

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim - 5

Zejście do Łomnicy Zdroju trawersem Parchowatki prowadziło zmiennym nachyleniem terenu, raz łagodnie to znów stromo, lasem i polanami.

Dla widoków Pasma Radziejowej, Gór Grybowskich warto było podjąć trud wędrówki pod okiem doświadczonego przewodnika beskidzkiego Roberta Kubita.

Koło Turystyczne „Cyba” w Beskidzie Sądeckim - 6

Zapraszamy na kolejne wycieczki, jak nie teraz to kiedy…

Dorota Mróz

Słownik: