Wtorek 1 grudnia 2020
imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami!

II Festiwal Techniki, który odbył się 30 kwietnia w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu ściągnął prawdziwe tłumy - nie tylko uczniów ale także mieszkańców Gminy Jedlicze. Na zwiedzających czekała piękna wiosenna pogoda i sporo niespodzianek oraz nowinek technicznych przygotowanych przez organizatorów.

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 1

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 2

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 3

Otwarcia festiwalu dokonał Dyrektor ZS Zygmunt Ginalski, który życzył wszystkim dobrej zabawy. Uroczyste rozpoczęcie uświetniła parada motocykli i samochodów. Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się: symulator lotów (Mielecki Portal Lotniczy), symulatory samochodowe (PlayPlace – Kraków) oraz ruchome klocki LEGO, wykonujące polecenia wpisane na klawiaturze komputera (Cybertech). Nie lada gratką okazał się pokaz z zakresu robotyki, który zaprezentował pan Mateusz Stec. Ciekawą propozycję dla młodzieży i nie tylko zaprezentował zespół studentów z PWSZ w Krośnie przedstawiając nowoczesne technologie, miedzy innymi drukarkę 3D. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogli zasiąść w symulatorze zderzeń przygotowanym przez WORD w Krośnie. Atrakcją okazał się pokaz kowalstwa w wykonaniu pana Andrzeja Słowika. 

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 4

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 5

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 6

Organizatorzy zadbali też o miłośników broni białej i militariów,  dla których interesujące okazały się wystawy przygotowane przez pana Stanisława Stopkowicza, Andrzeja Cynarskiego i Arkadiusza Chochołka – ucznia klasy III Technikum w Jedliczu.

Wyjątkowy nastrój podkreśliła oprawa muzyczna – na scenie zaprezentowały się talenty wokalne: Dominika Góra (Gimnazjum w Moderówce), Maria Uram (Gimnazjum w Jaszczwi), Ada i Angelika Bocheńskie (ZS im. AK w Jedliczu) i Sławomir Farbaniec (ZSP nr 5 w Krośnie). W historię muzyki wprowadził uczestników krakowski zespół „Muzyczne Fantasmagorie”.

Uczestnicy festiwalu mogli również podziwiać umiejętności plastyczne i satyryczne pana Janusza Kubita.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali policjanci (Komenda Miejska Policji w Krośnie), strażacy (Państwowa Straż Pożarna w Krośnie) oraz sekcja (Ratownictwa Medycznego w Krośnie), którzy przygotowali również pokaz ratownictwa drogowego. 

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 7

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 8

II Festiwal Techniki w Jedliczu – już za nami! - 9

Przyszli absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mieli również możliwość zapoznać się z lokalnym rynkiem pracy poprzez kontakt z przedstawicielami firm, które przygotowały swoje wystawy i atrakcyjne pokazy (ORLEN Południe; ORLEN OIL; SPLAST Sp. z.o.o;  Gamrat S.A; EBA Krosno; Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno; ZPRE Jedlicze SP. z o.o; INWEST PROFIL;  INTER CARS S.A; ERKO)

Podczas festiwalu można było zwiedzić nowoczesne warsztaty szkolne (pracownia samochodowa, pracownia obrabiarki CNC, spawalnia) oraz zapoznać się z działaniem urządzeń znajdujących się na ich wyposażeniu.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim instytucjom i firmom, dzięki którym to duże przedsięwzięcie się odbyło: ORLEN Południe, ORLEN OIL, SPLAST Sp.z.o.o, EBA Krosno, RAF – Ekologia, Gamrat S.A., Bank PKO S.A., Bank Spółdzielczy Rymanów oddział Jedlicze, PlayPlace - Kraków, Mielecki Portal Lotniczy, PWSZ Krosno, Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno, ZPRE Jedlicze SP. z o.o., WORD Krosno, INWEST PROFIL, CYBERTECH, ERKO, Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe, Komenda Miejska Policji w Krośnie, Państwowa Straż Pożarna w Krośnie, INTER CARS S.A., WORD Krosno, Salon Samochodowy – FIAT Krosno, Salon Samochodowy – OPEL Krosno,    TVP – OBIEKTYW, TELEKROSNO, Stec Robotics - Mateusz Stec, Ryszard Dunaj - samochód rajdowy oraz filmowanie przy użyciu drona, Salon Samochodowy – FORD Krosno.

 

Słownik: