Piątek 3 lipca 2020
imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Spotkanie z Janem Majewskim

Każdy, kto przejeżdża drogami prowadzącymi przez Beskid Niski i Pogórze napotyka na tabliczki z informacją o cmentarzach z I wojny światowej, a wędrując szlakami spotyka je w  wielu miejscach. 

To właśnie wędrówki górskie, pasja fotografowania, a później praca dyplomowa były dla Jana Majewskiego podstawą do opracowania albumu „Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i Pogórzu” wydanego z okazji setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Z autorem albumu spotkali się mieszkańcy Gminy Jedlicze 20 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury.

Uczestnicy spotkania poznali historie budowy cmentarzy, zakładanych podczas trwających działań wojennych, na których obok zwycięzców leżą pokonani. Na prezentacji fotograficznej została pokazana różnorodność krzyży nagrobnych, kunsztownie wykonanych z drewna lub żelaza, monumentalne pomniki i bramy wejściowe. Duże wrażenie wywarły fotografie ukazujące budowę cmentarzy, ich stopień zniszczenia z lat 80-tych i obecny stan po gruntownej odbudowie. To jedyne w Europie takie nekropolia o artystycznym kunszcie, malowniczo usytuowane na wzgórzach i stokach gór.

Można odwiedzić te wyjątkowe miejsca położone w niedalekiej odległości od Jedlicza np. Nowy Żmigród, Łysa Góra, Krempna, Wola Cieklińska, Przełęcz Małastowska i wiele innych, a jest ich ok. 400. Przewodnikiem będzie publikacja, która poza licznymi archiwalnymi i współczesnymi  fotografiami podaje wskazówki jak dotrzeć do opisanego cmentarza.

Spotkanie z Janem Majewskim - 1

Spotkanie z Janem Majewskim - 2

Słownik: