Wtorek 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

VII Rajd Wiosenny

Grupa pięćdziesięciu sympatyków turystyki pieszej z Gimnazjum w Jedliczu wyruszyła 29 maja br. na VII Rajd Wiosenny zorganizowany, jak każdego roku niezmiennie, przez p. Matyldę Drzymałę – nauczyciela geografii w ZSP, pasjonatkę turystyki.

Tegoroczna wyprawa  wiodła trasą: Nowy Żmigród- Grzywacka Góra (567) – Łysa Góra (641) – Myscowa. Kapryśna ostatnio majowa aura zaskoczyła wszystkich wysoką temperaturą i słońcem, a wybrana trasa nie oszczędziła wędrującym karkołomnych przepraw na błotnistych, leśnych odcinkach. Pierwszą atrakcją wędrówki była Grzywacka Góra - bezleśny szczyt  z wysokim Krzyżem Milenijnym wyposażonym w platformę, który okazał się wybitnym punktem widokowym, czego doświadczyli uczestnicy wycieczki, mogąc podziwiać  doskonale widoczną panoramę Beskidu.

Kolejnym zdobytym szczytem była Łysa Góra, skąd szlak doprowadził niestrudzonych wędrowców do Myscowej - małej wioski sprawiającej wrażenie, jakby czas się tam zatrzymał. Położona jest ona w dolinie Wisłoki, gdzie od kilkudziesięciu lat planowana jest budowa sztucznego zbiornika wodnego Kąty – Myscowa. Takim sposobem uczestnicy rajdu dotarli do grekokatolickiej cerkwi p.w. św. Paraskewy, gdzie czekał autobus, aby zabrać ich na wyczekiwane ognisko. Grupa posiliła się, odzyskując szybko siły po trudach pieszej wędrówki. Wszyscy opaleni i pełni wrażeń ruszyli w drogę powrotną.

Słownik: