Czwartek 9 lipca 2020
imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

"Warto zobaczyć w Gminie Jedlicze" - rozstrzygnięcie konkursu i wycieczka

W konkursie plastycznym i fotograficznym „Warto zobaczyć w Gminie Jedlicze” zorganizowanym przez Koło Turystyczne „Cyba” w Jedliczu, Oddział PTTK w Krośnie wzięło udział 50 uczniów ze szkół w Gminie Jedlicze (ZSP Jedlicze, SP Długie, ZS Jaszczew, ZS Moderówka). Prace konkursowe przedstawiały ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym. Specjalne wyróżnienie otrzymały fotografie Dominika i Darii Szafarz - "Aleja dębów w różnych odsłonach", Szymona Tomkiewicza - "Galeria rzeźby Jana Gajdy w Chlebnej", Gabrieli Bugiel - "Kapliczka Słupkowa z XIX wieku w Chlebnej" oraz praca plastyczna Krzysztofa Masteja - "Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu". 

W grze terenowej zorganizowanej podczas Dni Jedlicza 2015 pn. "Ciekawe, bezpieczne wędrowanie" wzięły udział zuchy z 11 GZ „Laskowe orzeszki” z rodzicami oraz pani Lesława Twardzik z wnukami i córką. Uczestnicy gry  wędrowali z mapą i rozwiązywali różne zagadki.

Nagrodą w konkursie i grze terenowej była wycieczka. Uczestnicy wycieczki wędrowali przez "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach - wśród baszt, bram, warowni, piramid wypatrując różnych  stworów wyrzeźbionych w piaskowcu. Podczas przerwy zajadali się smacznymi drożdżówkami.

W Muzeum Przyrody  w Ciężkowicach porównywali swój wzrost do wzrostu niedźwiedzia, żubra czy łosia, poszukiwali ukrytych pod podłogą rzekotek, żmii oraz innych mieszkańców łąki. Poznawali ptasie królestwo, płynęli w batyskafie rzeką Białą. W Muzeum Pszczelarstwa "Sądecki Bartnik" w Stróżach smakowali miodu i z zainteresowaniem słuchali opowieści o pracowitych pszczółkach.

Wycieczka była sponsorowana przez Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Bank Spółdzielczy Rymanów, Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska w Jedliczu oraz pana Edwarda Nowaka - przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego za co organizatorzy i uczestnicy wycieczki dziękują.

Dorota Mróz

Słownik: