Środa 8 lipca 2020
imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Spotkanie z Panią Stanisławą Bułat

  W dniu 16 lipca gościła w Bibliotece Pani Stanisława Bułat. Pani Stanisława pochodzi z pobliskiej Sądkowej i z  niej po ukończeniu jasielskiego liceum wyruszyła w świat do Krakowa. Tam na AGH ukończyła wydział górniczy i przez lata pracowała w swoim zawodzie jako sztygar zmianowy w kamieniołomie, starszy inspektor ds. górniczych, potem rozpoczęła się kariera ministerialna w Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministerstwie Przemysłu i Handlu, przez lata była wicedyrektorem w Departamencie Energii i Paliw. Jako członek komitetu Naukowego Geologii i Technologii Górniczej prowadziła prace naukowo-badawcze. Wielokrotnie za pracę zawodową oraz społeczną była nagradzana i odznaczana.

W swoim intensywnym życiu znalazła czas na literacką przygodę gdyż dojrzała w niej świadomość, że to co przeżyła należy ocalić od zapomnienia i napisała dwie książki „Nad Jasiołką” oraz „Studiowanie na wesoło”  Historia postrzegana bywa na ogół poprzez publikacje naukowe, monumentalne dzieła, ale przecież na historię składa się również dzień powszedni zwykłych ludzi i właśnie taką historię widzimy w książce „Nad Jasionką”. Historia rodziny, życie lokalnej społeczności, sąsiadów, panujące zwyczaje, obrzędy tak zanikające i zapomniane w dzisiejszym zabieganym świece, a to wszystko w pobliskiej gminie Tarnowiec w Sądkowej, Roztokach Potakówce na terenach nam naprawdę bliskich. Pojawia się w książce również wątek jedlicki. Rodzina pani Bułat przebywała na wysiedleniu u Kaspra Mroza w Męcince, u Bożka w Jaszczowi, leczyła się u doktora Tokarskiego. 

Autorka podczas spotkania wspaniale opowiadała o historii swojej rodziny o czasach dawnych i tych współczesnych. Były rozmowy, wspomnienia i mnóstwo pytań  do naszego gościa.

Spotkanie autorskie z Panią Stanisławą Bułat - 1

Spotkanie autorskie z Panią Stanisławą Bułat - 2

Spotkanie autorskie z Panią Stanisławą Bułat - 3

 

Słownik: