Środa 5 sierpnia 2020
imieniny: Emila, Karoliny, Kary

Michalina Growiec

Artystka - śpiewaczka muzyki operowej i operetkowej, sopran. Karierę muzyczną rozpoczynała pod okiem Jadwigi Okólskiej. Pierwsze występy wokalne miała w wieku 13 lat na scenie Krośnieńskiego Domu Kultury z programem pieśni Stanisława Niewiadomskiego. W 1962 ukończyła z odznaczeniem studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiowała u prof. Adrianny Lenczewskiej, a potem prof. Marii Marzeckiej. Zadebiutowała partią Małgorzaty w Operze Bytomskiej.
Od 1958 rozpoczęła pracę i intensywną działalność koncertową trwającą do dziś.
Bierze czynny udział w koncertach symfonicznych, oratoryjnych, recitalach pieśniarskich, koncertach muzyki kameralnej i popularnej.

 

 

WAŻNIEJSZE KONCERTY I ZDARZENIA:

1964 r w Filadelfii, koncert z okazji 20-lecia Powstania Warszawskiego z programem pieśni polskich i arii z opery "Halka" Stanisława Moniuszki. Wówczas wśród zaproszonych gości był generał Tadeusz Bór-Komorowski.Po koncercie uzyskała propozycję stypendium muzycznego USA.
1971 - Bayreuth w RFN - po wygranym konkursie w czasie Festiwalu Młodzieżowego przy Festiwalu Wagnerowskim wykonała partie sopranową z "Wesela" Igora Strawińskiego pod dyrekcją Pierre Bouleza.
1972 - Siena Accademia Musicale Chigiana uzyskała stypendium Rządu Włoskiego.Brała udział w Festiwalach Thale-Hartz, Sofii w Bułgarii, Weimarze - NRD. W 1981 własny udział w operze "Erudice" G. Cacciniego.
Na uwagę zasługują koncerty monograficzne w salach zamkowych, pałacowych i muzealnych m.in. w Żarnowcu, Pszczynie, Dukli, Książu, Kołobrzegu i Dusznikach Zdroju.Najczęściej występuje w programie: Requiem, msza C-dur koronacyjne W.A Mozarta, Sabat Mater - G.B. Pergolesiego, Sabat Mater - G. Rossiniego, msza uroczysta - G. Rossiniego, Nieszpory i Magnificat - Żebrowskiego, Completorium - G.G. Gorczyckiego, msza G-dur F Schuberta, msza koronacyjna i pasja J. Kelnera. W repertuarze posiada kilkaset pieśni. Jej ulubioną formą występowania są koncerty kameralne i muzyka sakralna.
Wielokrotnie można ją było usłyszeć w radio, licznie występowała również w telewizji.
Ważnym rozdziałem w jej życiu jest współpraca z amatorskimi chórami na Śląsku.
W 1991 roku otrzymała z rąk ówczesnego Prezydenta RP Lecha Wałęsy nominację na profesora. W gronie artystów, których szkoliła Michalina Growiec znaleźli się m.in. laureaci Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy, soliści i wykonawcy czołowych partii w Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze w Bydgoszczy, Wrocławiu. Laureaci nagrody specjalnej na Konkursie im. A. Sari w Nowym Sączu, Warszawie i zagranicą, oraz soliści prestiżowych koncertów w Polsce.
Michalina Growiec dała się również poznać jako znakomity organizator. Jest autorem organizowanych od 1985 roku Dni Muzyki Wokalnej. Od wielu lat organizuje koncerty dla studentów i pedagogów. Równolegle z pracą artystyczną zajmuje się pracą naukową. Publikuje artykuły w zeszytach naukowych "Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu", uczestniczy w sesjach naukowych organizowanych przez Katedrę Wokalistyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w kursach Pedagogicznych jako wykładowca.
Za swoją działalność otrzymała trzykrotnie Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz wielokrotnie Nagrodę Rektora.
Posiada odznaczenia: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę Radia i Telewizji, Złotą Odznakę SPAM, Odznakę Honorową za działalność na rzecz Stowarzyszeń Kombatanckich Szarych Szeregów, w 1996 roku otrzymała medal za Wolność i Solidarność im. Kopalni Wujek, a w 1981 roku medal im. Karola Kurpińskiego za serce dla muzyki.Jednak dla naszego miasta i społeczności lokalnej ważne stały się koncerty muzyki operowej i operetkowej, w których bierze udział.

Michalina Growiec uczestniczyła w wielu koncertach Muzyki Operowej i Operetkowej organizowanych w Jedliczu. Koncerty te zyskały dużą popularność i na stałe wpisały się do Kalendarza Imprez Kulturalnych organizowanych naszym mieście. Nadmienić należy, że są to koncerty, w których artystka występuje charytatywnie (nigdy nie wzięła za występ wynagrodzenia). Dzięki tym koncertom w Gminie Jedlice pojawiła się publiczność, która jest zainteresowana muzyką poważną. Mieszkańcy polubili ten rodzaj muzyki. Dzięki staraniom Michaliny Growiec jedlicka publiczność miała okazję wysłuchać koncertów muzyki poważnej o bardzo szerokim repertuarze. Wraz z Panią profesor do Jedlicza przyjeżdżali artyści, którzy zyskali sławę i występują w solowych partiach Oper w całej Polsce. Ważnym jest, by szeroka publiczność miała dostęp do kultury wysublimowanej, a nie tylko do kultury popularnej. Wiele osób z naszej Gminy po raz pierwszy mogło udać się koncert zorganizowany z takim rozmachem, większa część publiczności nigdy nie miała okazji udać się do Opery czy Operetki. Dlatego postanowiliśmy zorganizować takie koncerty u nas, zawsze odbywają się one przy zapełnionej sali.
Wkład Michaliny Growiec w rozwój kultury w naszej gminie jest nieoceniony.
Za wkład w rozwój kultury na terenie naszej gminy została w 1994 roku wyróżniona tytułem "Honorowego Obywatela Miasta Jedlicza"