Środa 22 stycznia 2020
imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Warsztaty językowe - Londyn i południowa Anglia

W dniach 19-25 października br. uczniowie i absolwenci Gimnazjum w Jedliczu, a także uczeń z Gimnazjum w Moderówce wzięli udział w warsztatach językowych zorganizowanych w Londynie. Uczestnicy mieli możliwość poznania wielkiej metropolii, jaką jest Londyn oraz wybranych miast południowej Anglii, a także wypróbowania swoich umiejętności językowych.

Po wyczerpującej podróży trwającej ok. 28 godzin rozpoczęli turystyczne podboje. Wbrew panującemu stereotypowi Londyn przywitał ich piękną, słoneczną pogodą, więc swoją przygodę rozpoczęli od spaceru w okolicach Opactwa Westminister, Gmachów Parlamentu, Big Ben'a, Pałacu Buckingham, Placu Trafalgar i Piccadilly Circus. Oprócz zwiedzania na każdy dzień przydzielano uczniom zadanie do wykonania. Pierwszym z nich była rozmowa na wybrane tematy z napotkanymi na ulicy ludźmi. Następnego dnia odwiedzili Brighton, a w nim Pawilon Królewski oraz Oceanarium, w czym nie przeszkodził im padający deszcz, mogli więc doświadczyć angielskiej pogody. Na koniec udali się na molo, skąd podziwiali piękny widok na morze.

Kolejny dzień rozpoczęli od wyjazdu do Hampton Court - posiadłości Henryka VIII, gdzie mieli możliwość obejrzenia apartamentów, w których mieszkał wraz ze swoimi podwładnymi. Następnie udali się  do Windsor - rezydencji królowej Elżbiety II. Czwarty dzień przeznaczony był na oglądanie miasteczka uniwersyteckiego - Oxford. W ostatnim dniu wrócili do Londynu, gdzie zwiedzali Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki. Największe wrażenie zrobiło na nich słynne Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's oraz przejazd London Eye, z którego roztacza się widok na panoramę całego Londynu. Pobyt w stolicy zakończył się spacerem po miasteczku Canterbury.

Dzięki warsztatom uczestnicy mogli zobaczyć Londyn oraz poznać jego najważniejsze zabytki, z kolei poprzez kontakty z rodzinami, u których mieszkali, mieli okazję podszlifować znajomość języka. Warsztaty te były wspaniałą praktyczną lekcją języka angielskiego.

Relacja Marii Sanockiej - uczennicy klasy IIb Gimnazjum w Jedliczu

Program warsztatów został zrealizowany we współpracy z Biurem Turystyki Młodzieżowej Atas z siedzibą w Warszawie. Jego głównym celem było usprawnianie kompetencji językowych podczas zwiedzania Londynu oraz wybranych miast i pięknych miejsc w Anglii. Wszyscy uczestnicy zakwaterowani byli u rodzin brytyjskich, zróżnicowanych kulturowo i etnicznie. Program uzupełniały ćwiczenia językowe, które przygotowane w formie zabaw, quizów i zagadek były przeprowadzone w naturalnych, codziennych sytuacjach. Wyjazd okazał się dla uczniów  doskonałą okazją do wypróbowania swoich umiejętności językowych oraz mobilizacją do dalszej nauki.

A. Twaróg-Paluch - nauczycielka języka angielskiego Gimnazjum w Jedliczu