Wtorek 28 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Pasowanie na czytelnika

W dniach 5-9 listopada br. Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu gościła u siebie uczniów klas pierwszych z Zespołu Szkół Publicznych w Jedliczu. Uczniowie wzięli udział w lekcjach bibliotecznych, których ważnym elementem było "Pasowanie na Czytelnika". Dla dzieci było to pierwsze spotkanie z Biblioteką, jej pracownikami i książeczkami, które oferuje Biblioteka.

Najmłodsi mieli okazję zadania mnóstwa pytań dotyczących Biblioteki, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Skąd się biorą książki w Bibliotece? Kto pisze książki? Jak nazywa się osoba, która ilustruje książki? Kto to jest introligator? Poeta? Kto stawia pieczątki w książkach i po co? Co oznaczają numerki napisane w książkach? Kto może korzystać z Biblioteki? Co należy zrobić aby zostać czytelnikiem?...

To tylko niektóre problemy nurtujące pierwszoklasistów. Dużą atrakcją był film w bardzo przystępny sposób przedstawiający historię powstawania książek, dzięki któremu uczniowie mogli zobaczyć wszystkie formy książek począwszy od tych kutych w kamieniu , zwojów papirusowych , książek pisanych ręcznie przez mnichów itp. Po lekcji bibliotecznej, wszyscy wzięli  udział w konkursie Pt. „Zagadki na każdą okazję”, które pobudzają dzieci do aktywnego uczestnictwa w lekcji, uczą myślenia, szybkiego kojarzenia i dostarczają dzieciom wiele radości. Zagadki zostały bezbłędnie rozwiązane.

Wszystkim życzymy radosnych przygód z literaturą!

Słownik: