Środa 22 stycznia 2020
imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Sukces konstruktorów z Jedlicza

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu na IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych!

14 listopada 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu uczestniczyli w eliminacjach regionalnych  IV Ogólnopolskiego  Turnieju  Maszyn  Wiatrowych, które odbyły się w Krakowie w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie. Organizatorem konkursu była Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. W turnieju uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: „Największa moc”, „Obroty przy obciążonym wale” oraz „Moment obrotowy przy zatrzymanym wale”. Suma uzyskanych punktów we wszystkich konkurencjach decydowała o jakości maszyny i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. 

W eliminacjach regionalnych z województw podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego, w kategorii szkół średnich, zaprezentowały się 43 drużyny. Ich zadaniem było skonstruowanie turbiny wiatrowej o określonych w regulaminie gabarytach, z dowolnego materiału konstrukcyjnego  w taki sposób, aby osiągnęła najlepsze parametry, które były badane na stanowisku pomiarowym.

Uczniowie naszej Szkoły pokonali w rywalizacji konstruktorów drużyny z czterech województw. Wystepowali w dwóch zespołach: pierwszy  pod nazwą „Wiatro U łomy” w składzie: Przemek Wójcik (kapitan), Arek Nowak oraz Maciek Szufnarowski - uczniowie kl. II TM.Byli bezkonkurencyjni w kategorii „Największa moc” oraz „Obroty” i w klasyfikacji końcowej zajęli pierwsze miejsce. Krzysztof Pólchłopek - uczeń kl. I T -  jako  zespół pod nazwą „Fidrygał Don Kichota” zajął siódme miejsce w kategorii „Największa moc” oraz szóste miejsce w kategorii  „Obroty…„,  a w  klasyfikacji końcowej miejsce jedenaste.  Tajemnicą sukcesu drużyn był pomysł i precyzja wykonania turbiny.  Pierwsze miejsce w regionie zobowiązuje i dlatego do finałowego konkursu, który odbędzie się w Piasecznie k/Warszawy 6 grudnia 2015 r. drużyna już od dzisiaj przygotowuje plan udoskonalenia turbiny w celu poprawienia parametrów. 

Gratulujemy  pomysłu drużynie! Życzymy  powodzenia w Piasecznie!