Czwartek 6 maja 2021
imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Podsumowanie jesiennych wędrówek z "Cybą"

Turystykę można uprawiać o każdej porze roku. Jesienne wędrowanie już za nami. Zapraszamy do przeczytania krótkiego podsumowania wycieczek Koła Turystycznego „Cyba” w Jedliczu, Oddział PTTK w Krośnie. We wrześniu taborem cygańskim udajemy się ze Smolnika do Duszatyna i dalej pieszo do rezerwatu przyrody „Zwiezło”, do Jeziorek Duszatyńskich, które powstały poprzez zatamowanie wód potoku przez ogromne osuwisko.

Październikowa wędrówka jednym z najciekawszych i najstarszych szlaków w Gorcach dostarczyła wspaniałych widoków polan i szałasów pasterskich. Szlak prowadził z Przełęczy Przysłop na Jaworzynkę, Kudłoń do Lubomierza. 

Impreza Turystyczna jesień w Gminie Jedlicze została połączona z ogólnopolską akcją organizowaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze  „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”.  Deszcz i chłód nie przeszkodził wyprawie z "Cybą" na Cybę, ale na pewno zmniejszył ilość uczestników, bo niektórzy nie dowierzali, że przy takiej aurze impreza się odbędzie.

Kolejna wycieczka - przejście przez największy w Karpatach rezerwat przyrody Źródliska Jasiołki dostarczył wspaniałych widoków na nieistniejąca wieś Jasiel i pasmo Kanasiówki, gdzie znajdują się źródliska dwóch rzek Jasiołki i Wisłoka. Zwiedzanie najstarszego w Polsce, drewnianego kościoła w Haczowie ze znawcą średniowiecznych zabytków, dr Piotrem Łopatkiewiczem, pozwoliło dostrzec piękno malowideł na drewnie i zrozumieć złożoną jego architekturę.

Wycieczka do Sanoka i Rzeszowa to kolejna porcja wrażeń, nowe spojrzenie na odrestaurowane zabytki i atrakcje -  Miasteczko Galicyjskie  czy też „Rzeszowskie Piwnice”. Wszystkie wycieczki są  prowadzone przez przewodników.

Koło wraz z Gminną Biblioteką zorganizowało spotkanie z panem Stanisławem Krycińskim, historykiem i krajoznawcą na temat poszukiwania śladów dawnego osadnictwa w Bieszczadach. Z kolei na spotkaniu z zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Baligród panem Teodorem Fursem została zaprezentowana diaporama -  niezwykłe fotografie bieszczadzkiej kniei oprawione muzyką. Spotkania odbywały się w sali Gminnego Ośrodka Kultury.

Kolejna pora roku przed nami i kolejne turystyczne plany. Zapraszamy do wędrówki i spotkań o tematyce  krajoznawczej. Informacje o naszych imprezach umieszczane są na stronie www.kolopttk.pl, w kalendarzu na stronie www.jedlicze.pl i tablicach ogłoszeniowych.

Do zobaczenia na szlaku!

Dorota Mróz

Słownik: