Wtorek 23 października 2018
imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Wyjątkowa szabla na 70 urodziny

Urząd Gminy w Jedliczu odwiedził Stanisław Stopkowicz, o którym mówi się, że jest ostatnim płatnerzem w regionie. Artysta zaprezentował swoje najnowsze dzieło, wykonane dla uczczenia obchodzonych właśnie przez niego siedemdziesiątych urodzin.  

To miała być wyjątkowa szabla, jakiej do tej pory nie stworzyłem – mówi Pan Stanisław Stopkowicz.
Broń, którą wykonałem jest karabelą paradną, przy czym posiada walory bojowe. Prace nad nią trwały ponad dwa miesiące i były wyjątkowo żmudne. Przeszło tydzień zajęło mi wykonanie samych okładek z bursztynu. Warto zaznaczyć, że pod względem poniesionych kosztów jest to moja najdroższa szabla. Do jej zrobienia użyłem tak jak wspomniałem wcześniej bursztynu oraz srebra. Natomiast do wykonania pochwy na karabelę zastosowałem drewno z hebanu.  Koszt broni podniosły takie detale jak łańcuszek z wisiorkiem oraz własnoręcznie zrobiony bursztynowy krzyżyk. Dodatkowo szabla została wyposażona w ozdobny temblak. Oprócz tego, że służy on do wiązania jej do ręki, to spełnia także walory dekoracyjne.  Wykonana broń nie będzie na sprzedaż, a zawiśnie w centralnym punkcie domu – dodaje artysta.

Gratulujemy kunsztu Panu Stanisławowi i życzymy wielu wspaniałych lat oraz wytrwałości w fascynującym zamiłowaniu do sztuki płatnerskiej.

Słownik: