Środa 12 grudnia 2018
imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary

Plenerowe zajęcia świetlicowe „Bezpieczne wakacje w rolnictwie”

15 lipca 2017r. w godzinach popołudniowych dzieci, młodzież, mieszkańcy z Żarnowca i okolicznych wsi uczestniczyli w edukacyjnym spotkaniu świetlicowym pod hasłem „Bezpieczne wakacje w rolnictwie”. Celem spotkania w plenerze, na parkingu przy Szkole Ludowej w Żarnowcu było edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie nawyku bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzież w codziennych sytuacjach  życiowych.

W czasie spotkania uczestnicy zajęć świetlicowych i goście dowiedzieli się jak ratować ludzkie życie. W ramach pokazu instruktażowo – szkoleniowego strażacy z OSP z Żarnowca zaprezentowali zagrożenia typowe dla środowiska wiejskiego. W związku ze zbliżającymi się żniwami, strażacy zaapelowali o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac polowych. W trakcie naprawy maszyny rolniczej zwrócili uwagę  na konieczność przestrzegania  zasad bezpieczeństwa.

Apelowali, by zapewnić maluchom opiekę dorosłych.  Zwrócili uwagę na to, by stworzyć dla dzieci w gospodarstwie bezpieczne miejsce do zabawy. Nie angażować ich do prac zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

Przygotowali inscenizację wypadku drogowego wraz z fachowych objaśnieniem zasad pierwszej pomocy i zachowań w sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia z wykorzystaniem posiadanego sprzętu. W trakcie inscenizacji wypadku z udziałem rowerzysty i maszyny rolniczej strażacy z OSP z Żarnowca wdrożyli właściwe procedury ratownicze. Rozpoznali stan zdrowia poszkodowanego, udzielili pomocy przedmedycznej, przeprowadzili ewakuację poszkodowanego ze strefy zagrożenia, a także wykorzystali sprzęt przeznaczony do ratowania życia.

Druhowie przedstawili również pokaz akcji uwalniania osoby poszkodowanej z auta podczas wypadku drogowego oraz akcję gaśniczą płonącego samochodu. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały pokaz ratownictwa drogowego: rozcinanie samochodu, uwalnianie osoby poszkodowanej w wypadku, gaszenie płonącego samochodu. Mogły nawet spróbować swoich sił w obsłudze węża strażackiego.

Należy podkreślić, że wszystkie działania strażaków były nagrywane. Druhowie z jednostki OSP Żarnowiec nakręcili film, który został wysłany do ARiMR jako odpowiedź na ogłoszony konkurs.

Ostatnim punktem plenerowego spotkania było integracyjne ognisko.  Dzieci delektowały się pysznie przypieczoną kiełbaską. Na podsumowanie z przyjemnością rozwiązywały zagadki tematyczne. Ćwiczyły alarmowanie służb ratunkowych, z powodzeniem odgrywały scenki dramowe.  Zdały sobie sprawę z tego, ze odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, ale to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw i odpowiedzialność za siebie i innych.

Pomysłodawcy spotkania: pani Beata Orzechowska – opiekunka świetlicy w Żarnowcu i pan Marek Maciejowski – prezes OSP w Żarnowcu serdecznie dziękują: Pani Burmistrz Gminy Jedlicze - Jolancie Urbanik, Panu Zastępcy Burmistrza - Ryszardowi Zagórskiemu za wsparcie, życzliwość i pomoc finansową w tym edukacyjnym przedsięwzięciu. Podziękowania składamy również Panu Zastępcy Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury – Zygmuntowi Jerzykowi oraz Panu Grzegorzowi Kukowi za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania. Podziękowania kierujemy również do firmy Auto – Kram ze Szczepańcowej oraz Gex- Hol z Krosna za dostarczenie  samochodu.

Beata Orzechowska
Marek Maciejowski