Wtorek 23 października 2018
imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Dożynki Gminy Jedlicze

W niedzielę 27 sierpnia świętowaliśmy Dożynki Gminy Jedlicze. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Antoniego w Jedliczu, koncelebrowana przez ks. Tomasza Frączka i ks. Grzegorza Rucyka. Po wspólnej mszy świętej barwny korowód prowadzony przez Starostów dożynkowych Magdalenę i Wojciecha Stasiczaków wraz z synkiem Franciszkiem - gospodarzy z Męcinki, śpiewnie udał się w stronę hali GOSiR, gdzie Burmistrz Jolanta Urbanik, Zastępca Burmistrza Ryszard Zagórski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak powitali przybyłych gości. W części oficjalnej głos zabrali także: Poseł PO Joanna Frydrych, Radna Sejmiku Wojewódzkiego Joanna Brill, Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Adolf Kasprzyk. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił ks. dr. Bronisław Wyczawski wraz z ks. wikarym Zbigniewem Kucem oraz Piotr Waśko Radny Powiatu Krośnieńskiego, Komendant Komisariatu Policji w Jedliczu Mariusz Gałązka.

Następnie na ręce Pani Burmistrz przekazano chleb i kołacze - symbole trudu, a zarazem owoce pracy rolników przyniesione przez delegacje dożynkowe. W skład delegacji wchodzili m.in. przedstawiciele Rad Sołeckich, Zarządów Osiedli, strażacy ochotnicy oraz mieszkańcy. Burmistrz oraz przedstawiciele Samorządu rozdali pośród zgromadzonych gości symboliczne, dożynkowe bochenki chleba wraz z życzeniami, aby nigdy go nie brakowało i był dzielony sprawiedliwie wszystkim rodzinom. Doskonale prezentowały się pracochłonne i bogate wieńce przygotowane przez poszczególne delegacje dożynkowe z: Jedlicze-Męcinka, Jedlicze-Borek, Jedlicze-Centrum, Miejskie Koło Kobiet w Jedliczu, Długiego, Dobieszyna, Chlebnej, Poręb, Piotrówki, Podniebyla, Potoka, Jaszczwi, Moderówki, Żarnowca. Warto zaznaczyć, że tego samego dnia Panie z Miejskiego Koła Kobiet w Jedliczu w asyście Pana Romana Petryniaka oraz Zastępcy Burmistrza, godnie reprezentowali naszą gminę na dożynkach Archidiecezji Przemyskiej w Długiem (powiat sanocki), które miały zarazem rangę dożynek wojewódzkich.

Na scenie zaprezentowały się zespoły: Jarzębina z Piotrówki, Magnolia z Podniebyla, Svidnicanky ze Słowacji. Nie zabrakło także naszych wspaniałych przyjaciół z Rejonu Samborskiego z Ukrainy, których reprezentował zespół Łanowiczanie. Na góralską nutę przygrywała kapela Hora. Do wspólnej zabawy zagrzewał zespół Fair Play.

Goście wspólnie mogli ucztować częstując się pysznościami pieczołowicie przygotowanymi przez Panie z Kół Gospodyń. Nie zabrakło także stoiska z produktami rolniczymi i ekologicznymi oraz rękodzieła. Szczególna uznanie należy się Panu Janowi Gajdzie za zaprezentowaną wystawę rzeźb ludowych własnego autorstwa. Pieczę nad przygotowaniem tego wspaniałego święta sprawował Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jedliczu.

Warto pamiętać o tym, że tradycja dożynkowego wieńca ma swoje początki w XVI wieku. W tamtych czasach rolnik ścinając ostatnią kiść zboża, żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Święcono go podczas dziękczynnej mszy świętej, a później w barwnym korowodzie zanoszono do gospodarza wsi, gdzie uroczyście świętowano zakończenie prac. Po uroczystościach wieniec dożynkowy był przechowywany przez zimę, aż nadszedł czas siewu, wtedy wykruszano z niego ziarno.

Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia. Jest wyrazem dumy i radości, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków.

Jesteśmy dumni, że nasi gospodarze przygotowali tak piękne brogi. Poniżej wieńce wykonane na tegoroczne dożynki.

 

Słownik: