Poniedziałek 22 października 2018
imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

XIII Festiwal w Żarnowcu

Trzynasta edycja żarnowieckiego festiwalu za nami. Od 1 do 3 września wszyscy goście mogli obcować z kulturą na najwyższym poziomie. W szczególnym miejscu, przy Dworku Marii Konopnickiej, każdy meloman znalazł coś dla siebie. Od opery przez operetkę po poemat rokowy. Tradycyjnie o organizację i przebieg imprezy zadbał dyrektor artystyczny Pan Marek Wiatr, który wspólnie z gospodarzem muzeum dyrektorem Pawłem Bukowskim powitał licznie zgromadzoną publiczność.

W pierwszym dniu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w Żarnowcu zaprezentowano musical rockowy poświęcony pamięci Krzysztofa Klenczona z Markiem Piekarczykiem w roli głównej. W kolejnym dniu (2.09) wystawiono spektakl „Carmen” Georgesa Bizeta. Na  żarnowieckiej scenie, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili znakomici artyści Opery Śląskiej w Bytomiu. Za reżyserię spektaklu odpowiada światowej sławy tenor Wiesław Ochman. W niedzielę (3.09) odbyły się dwa koncerty. Pierwszy z nich „Od opery do operetki” z udziałem solistów Opery Lwowskiej, Opery Śląskiej w Bytomiu oraz artystów Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie. Na zakończenie festiwalu wystawiono spektakl „Nad pięknym Modrym Dunajem” Orkiestry Festiwalowej Johanna Straussa z Katowic pod batutą Małgorzaty Kaniowskiej z towarzyszeniem baletu oraz solistów Opery Śląskiej. Wyjątkowymi gośćmi Festiwalu byli m.in. prawnuczka Marii Konopnickiej Pani Joanna Modrzejewska oraz rodzice Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Profesor Janina Milewska-Duda oraz Pan Profesor Jan Duda.

Mnogość zaprezentowanych atrakcji sprawiła, że wszyscy przybyli goście na długo zapamiętają tegoroczną edycję festiwalu. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę tego niezwykłego wydarzenia, które na trwale wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych w regionie.

fot. Bogusław Janusz

Słownik: