Piątek 26 kwietnia 2019
imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Spotkanie z misjonarzem

23 listopada gościem Gminnego Ośrodka Kultury był ks. Wojciech Pelc – misjonarz, który 32 lata pracował w Paragwaju. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jedliczu. Ksiądz barwnie opowiadał o codziennym życiu na misjach w kraju, gdzie  mieszkają zarówno ludzie biedni, jak i bogaci. Szczególnie dużo jest bardzo ubogich rodzin żyjących w drewnianych, pokrytych strzechą domach. W  Paragwaju nie ma wcale zimy, temperatury przez cały rok dochodzą do 38-42 stopni. W klimacie tym bardzo uciążliwe są owady, szczególnie mrówki i komary. Posiłki gotuje się na rozpalanych przy domostwach ogniskach, w bardzo oryginalnych naczyniach. Klasy szkolne to zacienione miejsca pod drzewami, zaś noszone na głowach tornistry uplecione są z palmowych liści.

Ksiądz Wojciech przywiózł ze sobą z Paragwaju sporo ciekawych przedmiotów codziennego użytku i innych rekwizytów. Chętni mogli założyć paragwajskie nakrycia głowy, przymierzyć poncho z Alpaki, czy dotknąć prawdziwego łuku. Chłopcy z zainteresowaniem słuchali opowieści o zatrutych strzałach. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali skórę z pięciometrowego węża boa, futra dzikich zwierząt, małego krokodyla czy ryby piranie. Ksiądz opowiadał też o różnicach w odprawianiu Mszy Świętej i o radości życia, jaką mają w sobie mieszkańcy Paragwaju. Uczestniczące w spotkaniu dzieci doświadczyły wielu wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Ksiądz Wojciech Pelc obiecał niebawem przyjechać do Jedlicza raz jeszcze, tym razem z prelekcją dla dorosłych. O terminie tego spotkania będziemy informować.

GOK w Jedliczu

Słownik: