Środa 19 grudnia 2018
imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

„Wolność kocham i rozumiem” - podsumowanie wyników konkursu przedmiotowego z języka polskiego

Wolność i różne jej aspekty w bieżącym roku szkolnym uczyniono tematem przewodnim konkursu przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów gimnazjum organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Z kolei słowa przypisywane Antoniemu Wielkiemu „Nazywaj wolnymi nie tych, którzy są wolni za sprawą losu, lecz tych, którzy są wolni przez sposób życia i postępowania” stały się mottem etapu wojewódzkiego. Listę lektur do przeczytania dobrano, zwracając szczególną uwagę na problem patriotyzmu i dążeń do wolności zarówno jednostki, jak i narodu. W związku z tym uczestnicy zmagań konkursowych rozczytywali się w tekstach Czesława Miłosza, Jana Lechonia, Tadeusza Różewicza, czy Jacka Kaczmarskiego, a także musieli opanować trudną sztukę pisania eseju, w którym należy popisywać się kulturą humanistyczną. Poprzeczka, jak każdego roku, została ustawiona wysoko. Tym bardziej satysfakcjonujący jest fakt, że trzem uczennicom z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Jedliczu udało się ją pokonać.

W wąskim gronie laureatów znalazła się Samanta Wójcik z kl. 2 c Gimnazjum pracująca pod kierunkiem Pana Michała Stója, natomiast tytuł finalisty zdobyły:

  1. Julia Trybus kl. 2a  Gimnazjum – opiekun Pani Wiesława Gazda
  2. Adrianna Ordyna kl. 3b Gimnazjum – opiekun Pani Edyta Styś.

Oprócz satysfakcji finalistki zyskały dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, a laureatka zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego oraz gwarancję przyjęcia do wybranej szkoły średniej.

Serdecznie gratulujemy sukcesu !

SP Jedlicze

Słownik: