Czwartek 21 marca 2019
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Uczniowie SP z Piotrówki w próbie pobicia rekordu Guinnessa

14 marca 2018r uczniowie klasy siódmej: Ewelina Słota, Julia Pudło, Wiktor Fiałkowski, Szymon Płonka razem z nauczycielem matematyki uczestniczyli w Pikniku Matematycznym podsumowującym IV edycję Programu mPotęga, który zorganizowany został w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Uczniowie korzystali z oferty matematycznych stanowisk z atrakcjami, gdzie mieli okazję zmierzyć się w różnych grach i łamigłówkach, za które otrzymali nagrody. Jednak najważniejszym punktem tego pikniku był dla nas udział w niecodziennym przedsięwzięciu – próbie pobicia rekordu Guinness World RecordsTM  na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby π. Nie było łatwo, wymagało to samodyscypliny, wytrzymałości fizycznej, a na dodatek pogoda nas nie rozpieszczała.

Uczestniczyło 630 osób, a cały rekord był bardzo szczegółowo dokumentowany z powietrza przez drona z kamerą oraz obserwowany przez bezstronnych świadków rekordu.  Mamy nadzieję jednak, że ten wysiłek się opłacał i rekord ten będzie zatwierdzony, ale o tym dowiemy się dopiero za około 2 m-ce.

Po tak wielkim wyczynie, uczestniczy otrzymali poczęstunek, certyfikaty uczestnictwa oraz upominek. Następnie zwiedzaliśmy ekspozycję CNK i każdy mógł dowolnie eksperymentować, budować, doświadczać i odkrywać prawa fizyki. Po całym dniu pełnym wrażeń matematyczno-fizycznych, przejechaliśmy metrem do Coser Apartamenty, gdzie zameldowaliśmy się na nocleg. Wieczorem wyjechaliśmy na XXX piętro  Pałacu Kultury i Nauki, z którego podziwialiśmy nocną panoramę Warszawy oraz mieszkając w sąsiedztwie Złotych Tarasów, nie mogliśmy oprzeć się pokusie poczynienia tam zakupów.

Drugi dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie stolicy, a konkretnie takich miejsc jak: Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mieliśmy okazję widzieć zmianę warty,  Stare Miasto oraz Kolumnę Zygmunta na  Placu Zamkowym. Następnie przejechaliśmy na ul. Wiejską, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Sejm. Oczywiście udaliśmy się także na Stadion Narodowy PGE, czy pod pomnik Syrenki Warszawskiej przy Wiśle. Ostatnią naszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego – piękna, niesamowita lekcja historii, która wywarła na nas ogromne wrażenie.

Pragnę nadmienić, że wycieczka ta była nagrodą dla tych uczniów, którzy brali udział  w konkursach kuratoryjnych, ciężko pracowali osiągając piękne sukcesy oraz za bardzo dobre wyniki w nauce. Zauroczeni stolicą, zakochani w Warszawie obiecali sobie, że wrócą tutaj, aby studiować i spełniać swoje marzenia.

Autor projektu

Beata Gierlicka

 

SP Piotrówka

 

Słownik: