Niedziela 16 czerwca 2019
imieniny: Aliny, Anety, Benona

I Gminny Turniej Profilaktyczny

Co skraca mi czas? - Działanie!
Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!

J.W.Goethe

27 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Jedliczu po raz pierwszy odbył się  Gminny Turniej Profilaktyczny pod hasłem „Lajkuj zdrowie”, któremu patronuje Burmistrz Gminy Jedlicze. Jest to nowa inicjatywa mająca na celu promocję zdrowego stylu życia i zapobieganie zachowaniom  ryzykownym.

W turnieju skierowanym do uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych  wzięły udział trzyosobowe drużyny z Jaszczwi, Jedlicza i Potoka reprezentujące szkoły podstawowe z terenu Gminy Jedlicze.

Na imprezę przyjęli zaproszenie Pani Jolanta Urbanik- Burmistrz Gminy Jedlicze, Pan Piotr Waśko- Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Jedliczu oraz Pan kom. Mariusz Gałązka-Komendant Policji w Jedliczu, przedstawiciele Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, którzy obserwowali rywalizację drużyn.

Wszystkich zebranych w krótkim przemówieniu powitała Pani Jolanta Urbanik – Burmistrz Gminy Jedlicze, która dokonała uroczystego otwarcia turnieju.

W roli konferansjerów wystąpiła para gimnazjalistów: Martyna Szot i Dawid Smyka, którzy z wdziękiem zabrali zebranych w ciekawą podróż poprzez meandry profilaktyki. Zawodnicy przystępowali do poszczególnych konkurencji. Kolejno, multimedialny teleturniej wiedzy, widowiskowe doświadczenie chemiczne, analiza patologicznych zachowań w cyberprzestrzeni sprawdziły ich wiadomości i umiejętności z zakresu zagadnień związanych z profilaktyką i zdrowym stylem życia. W konkurencji przeprowadzonej przez Panią st. sierż. sztab. Marlenę Filip-Klocek mieli okazję sprawdzić umiejętność zachowania się w sposób asertywny w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w rywalizacji balonikowej przetestowali wydolność swoich płuc. Nie zabrakło tez zmagań zręcznościowych i kulinarnych.  Wyzwania, przed którymi stanęli uczestnicy, były dla nich nie tylko  źródłem wiedzy o profilaktyce, ale również dobrą zabawą i cenną lekcją doskonalenia sprawności  pracy w zespole.

Wszystkie poczynania uczestników turnieju śledziła specjalnie powołana komisja pod przewodnictwem Pani Anity Pelczar- specjalistki do spraw promocji zdrowia ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie.

Dodatkową atrakcję zawodnikom  sprawiła Pani Dorota Krygowska z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, która zorganizowała dla nich tor przeszkód z zastosowaniem alkogogli, aby mieli możliwość sprawdzić oddziaływanie substancji psychoaktywnych na swój organizm.

Imprezę wzbogaciły scenki teatralne o treściach profilaktycznych przygotowane przez uczniów klasy VII i II gimnazjum Szkoły Podstawowej w Jedliczu.

O wysoki poziom przedsięwzięcia  zadbał zespół organizatorów pod przewodnictwem  koordynatorów turnieju: Pani Bożeny Łańczak oraz Pani Ewy Buczyńskiej, w skład którego weszli Pani Alicja Dobosz,  Pani Mirosława Świdrak, Pani Anna Ginalska, Pani Elżbieta Pitrus, Pani Renata Grzebyk, Pani Monika Szymańska- Skóra oraz Pan Adam Jasłowski, Pan Maciej Honkisz, Pani Beata Wosiewicz.

W tegorocznych zmaganiach na podium kolejno stanęli:

I miejsce:  SP w Jedliczu
II miejsce: SP w Potoku 
III miejsce: ZSP w Jaszczwi

Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody ufundowane przez Burmistrza Gminy Jedlicze.

Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Składamy podziękowania Pani Jolancie Urbanik - Burmistrzowi Gminy Jedlicze, Panu Piotrowi Waśko- Dyrektorowi PKO Bank Polski Oddział 1 w Jedliczu, Pani Alicji Dobosz, Funkcjonariuszom Policji w Jedliczu oraz  Państwu ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie  za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu imprezy.

SP w Jedliczu

 

 

Słownik: