Niedziela 16 czerwca 2019
imieniny: Aliny, Anety, Benona

XVII pielgrzymka uczniów III klas Gimnazjum na Jasną Górę

W dniach 7 i 8 maja br. uczniowie oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Jedliczu z klas III  już po raz XVII wyruszyli wraz z opiekunami: p. M. Czekańskim, p. M. Sanocką, p. A. Twaróg – Paluch, p. M. Świdrak  i p. E. Styś na autokarową  pielgrzymkę na trasie: Wadowice – Oświęcim – Częstochowa – Ogrodzieniec – Kraków - Łagiewniki.

Tradycyjnie w pierwszym dniu gimnazjaliści zwiedzili Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, w którym ciekawa opowieść przewodnika wzbogacona multimedialną prezentacją przybliżyła młodzieży  drogą życiową papieża Polaka.

Kolejnym punktem wyprawy był pobyt w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – pozostałości po byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym. Wizyta w miejscu, gdzie  życie straciło ponad milion mężczyzn, kobiet i dzieci wzbudziła u gimnazjalistów  refleksje i zadumę. Wszyscy z uwagą uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii opowiedzianej przez panią przewodnik. Ogromne wrażenie na młodzieży zrobiły ekspozycje rzeczy osobistych więźniów i pobyt w pomieszczeniu, w którym znajdowały się krematorium i komora gazowa. Następnie uczniowie  pojechali do obozu w Brzezince. Trzygodzinne zwiedzanie wymienionych obiektów zapewniło uczestnikom wiele wzruszeń,   a słowa „Ludzie ludziom zgotowali ten los” nabrały nowego znaczenia.

Wieczorem uczestnicy pielgrzymki przybyli do Częstochowy i udali się do sanktuarium, aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim. Nazajutrz doświadczyli odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i uczestniczyli we mszy świętej. Mogli również podziwiać Skarbiec i przejść Wałami Jasnogórskimi, na których rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej.

Przedostatnim miejscem wycieczki były malownicze ruiny zamku w Ogrodzieńcu – tu można przejść po kondygnacjach średniowiecznej budowli i poczuć atmosferę rycerskiego dworu.

Ostatnim punktem trasy również w tym roku było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach związane z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej. W tym miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu. Po krótkiej modlitwie wszyscy udali się w drogę powrotną do domu.

Tegoroczna pielgrzymka z pewnością dostarczyła gimnazjalistom wielu emocji.

SP w Jedliczu

Słownik: