Wtorek 18 lutego 2020
imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Krośnieński Mistrz Ortografii 2018

W dniach od 7 do 8 czerwca w czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej ponad 110 osób z Krosna i powiatu krośnieńskiego zmierzyło się w siódmej edycji konkursu o tytuł "Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2018". Treść dyktanda, jak co roku, związana jest z historią, zabytkami i przyrodą miasta oraz regionu. Trzeba przyznać, że zadanie nie należało do najłatwiejszych, już sam początek dyktanda mógł sprawić wiele problemów.

Odwiedzajmy nasze rzeki, rzeczułki i strugi. Lubatówkę i Wisłok także uhonorujmy. Widać je przepysznie z farnej wieży. Nurza się w ich wodach strzebla potokowa i jazgarz. Miseczki muszli na mulistej plaży to nie chałupki małży, lecz chatki szczeżui. Z zatoczki wysnuwa się zaskroniec, choć trafia się tu i żmija. Każda żmija tylko z pozoru jest ohydna.

Tak właśnie rozpoczynało się naszpikowane trudnościami ortograficznymi dyktando, którego autorem był poeta i prozaik – Jan Tulik.

Wielu uczniów nie poradziło sobie z tekstem, ale ten problem nie dotyczył Samanty Wójcik, która w kategorii gimnazja została "Mistrzem Ortografii"!

Nagrody i dyplomy laureatom konkursu na krośnieńskim rynku 10 czerwca wręczyli Prezydent Krosna Piotr Przytocki, Wiceprezydent Bronisław Baran i Dyrektor KBP Bogusława Bęben.

Samancie gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy, by nadal tak godnie reprezentowała naszą szkołę.

SP w Jedliczu