Czwartek 20 lutego 2020
imieniny: Anety, Lehca, Leona

Spotkanie autorskie z Andrzejem Potockim

Każdemu, kto choć trochę interesuje się historią i kulturą Bieszczadów i Beskidów nazwisko Andrzeja Potockiego nie jest obce. To autor około 30 książek, setek artykułów, filmów i reportaży o naszym regionie. "Opowieści łemkowskiego Beskidu", "Bojkowie i Żydzi bieszczadzcy", "Przystanek Bieszczady", "Księga legend karpackich", "Zaginiony świat bieszczadzkiego kresu" - te wybrane tytuły jednoznacznie wskazują na obszar zainteresowań pisarza.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystycznym Cyba zaprosiliśmy Andrzeja Potockiego na spotkanie autorskie do Jedlicza.

Andrzej Potocki jest znakomitym gawędziarzem. Arcyciekawy sposób opowiadał o dramatycznych losach zamieszkujących Podkarpacie grup etnicznych Łemków, Bojków, Żydów. Mówił o swojej pracy włożonej w poszukiwanie i odtworzenie historii wielu żydowskich rodów i gmin - np. tych z Leska, i wysiłkach w utrwalenie ich materialnego dziedzictwa - synagog, kirkutów.

Przedstawił też niezwykle barwne sylwetki kilku bohaterów jego kultowej książki "Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady". Jędrek Połonina, babcia Rosiowa, Francuz, Zdzisław Pękalski - to nieprzeciętni ludzie, często artyści, którzy porzucili wygodne miejskie życie i zaszyli się w Bieszczadach, dodając kolorytu i wyjątkowości temu pięknemu polskiemu zakątkowi.

Te wszystkie opowieści były zaledwie namiastką interesujących historii, do których poznania zachęcamy, zapraszając do skorzystania z oferty książek Andrzeja Potockiego, znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki.

GBP Jedlicze

Słownik: