Czwartek 21 marca 2019
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Kapela Góralska w Jedliczu

"Na szczęście, na zdrowie, na urodzaj i dobrobyt, na Boże Narodzenie – coby się wam darzyło, mnożyło..."
Takie życzenia popłynęły 4 stycznia 2009r. w Kościele Parafialnym w Jedliczu z ust kierownika Kapeli góralskiej Antoniego Gluzy ze Szczyrku.
 
 

Na wejście usłyszeliśmy pasterskie powitanie wykonane na rogu, a później dudy, skrzypce, wiolonczela, klarnet i trąbka i zabrzmiała góralska nuta w pastorałkach i kolędach.
Góralskie głosy mieszały się z muzyką i wprowadzały nas w niesamowity klimat podkreślany przez autentyczne instrumenty. Siedmioosobowa kapela Antka Gluzy jest jedną z najlepszych kapel góralskich w rejonie Beskidów. Zdobywała pierwsze nagrody na największych przeglądach muzyki folklorystycznej takich jak: Międzynarodowy Festiwal Ziem Góralskich w Zakopanem, Festiwal Górali Polskich oraz Gody Żywieckie w Żywcu, Ogólnopolski Konkurs ,,Sabałowe Bajania” i Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej, Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Organizatorami koncertu byli: Urząd Gminy w Jedliczu, Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu, RAF – EKOLOGIA sp. z o. o. w Jedliczu oraz Parafia Rzymsko-Katolicka w Jedliczu.