Niedziela 5 lipca 2020
imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

W Szkole Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu odbyły się uroczystości związane z XI Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Przybyli goście oraz uczniowie mogli uczestniczyć w spotkaniu z siostrą Katarzyną Kowalską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu, która wygłosiła prelekcję dotyczącą „Roli Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu w dialogu chrześcijańsko – żydowskim”. To katolickie, międzynarodowe zgromadzenie zakonne, którego założeniem jest dialog międzyreligijny.

Następnie mogliśmy wysłuchać wykładu historyka, regionalistki Zofii Macek. Autorka książki „Hitlerowski obóz pracy w Szebniach” opowiedziała o okrutnych czasach II Wojny Światowej i gehennie więźniów obozu, który istniał w Szebniach.

Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik podziękowała dyrektorowi szkoły  Jolancie Smarzowskiej oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację spotkania. Nie próbujmy zmieniać historii, ona istniała. Dołóżmy wszelkich starań, aby ją poznać i trzymać się prawdy. Przyszłość budujmy  na solidnych fundamentach -  dialogu i poczuciu własnej tożsamości – mówiła Burmistrz.

Słownik: