Wtorek 22 października 2019
imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ponad życie umiłowali Ojczyznę. Walczyli o wolną Polskę. Przeciwstawiali się władzy komunistycznej, często płacąc najwyższą cenę. Byli bici, torturowani, mordowani, a następnie chowani w bezimiennych mogiłach. Jesteśmy Im winni pamięć. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, 3 marca w Bazylice Kolegiackiej Fara w Krośnie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Obecny był m.in. poczet sztandarowy 19. Drużyny Harcerskiej "Invictus" im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi.

W dalszej części uroczystości, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą „W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego” dedykowanej żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W imieniu Gminy Jedlicze kwiaty składają: Burmistrz Jolanta Urbanik wraz z zastępcą Ryszardem Zagórskim.

 

Tablica z napisem: „Wieczna pamięć walczącym o wolną Polskę, wiernym Bogu i Ojczyźnie, żołnierzom i działaczom niepodległościowym z Krosna i powiatu krośnieńskiego, których w tym budynku, w areszcie śledczym powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego w latach 1944-1956 więzili i torturowali zdrajcy narodu polskiego- funkcjonariusze UB oraz sowieckie NKWD.”

 

Hm. Piotr Lubaś odczytuje Apel Pamięci. Na zdjęciu 19 Drużyna Harcerska "Invictus" im. Józefa Pilsudskiego z Jaszczwi.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści oraz ich przedstawiciele, służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, rodziny ofiar komunistycznego reżimu, mieszkańcy Krosna i powiatu krośnieńskiego

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

 

Słownik: