Piątek 18 czerwca 2021
imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Gmina Jedlicze mecenasem filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk".

Premiera filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk" odbędzie się 12 kwietnia w Jasielskim Domu Kultury o godzinie 19:30. To piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu "Historyczny Pejzaż Podkarpacia".

"Łukasiewicz nafciarz romantyk" opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas oraz Mateusz Mikoś, Marek Litewka. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozspoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: "Światek Boży i życie na nim".

Sponsorami filmu są dzisiejsi spadkobiercy pracy Ignacego Łukasiewicza, czyli: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu.

Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scengorafia do zdjęć filmowych.

Pokazanie osiągnięć takiego człowieka jakim był Łukasiewicz to dobry przykład dla młodego pokolenia. Okazją do realizacji tego filmu jest zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok, oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokaże go jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców. Przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości. 

Film ten będzie już piątem dokumentem serii pod wspólnym tytułem „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” opowiadającej o ludziach i wydarzeniach regionu. Podobnie jak poprzednie filmy Telewizji "OBIEKTYW": „Łukasiewicz nafciarz romantyk” będzie pokazywany zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i zagranicą.

Filmy zrealizowane przez Telewizję "OBIEKTYW" w 2016, 2017 oraz 2018 roku zostały wyróżnione głównymi nagrodami w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i były pokazywane na wielu festiwalach za granicą i w Polsce.

Film “Rzeczpospolita Iwonicka” i “Czas Leśnych Kurierów” zostały wyświetlone w czasie targów„Reed MIDEM” Cannes w 2016 roku oraz umieszczone w targowym katalogu najciekawszych filmów dokumentalnych na świecie. Cykl filmów “Historyczny Pejzaż Podkarpacia” został wyróżniony na festiwalu “Losy Polaków” gdzie Bogdan Miszczak otrzymał za produkcje pierwszą nagrodę. Dokumenty fabularyzowane otrzymały również główną nagrodę ufundowaną przez Lasy Państwowe im. Adama Loreta. Film „Akcja Pensjonat”zdobył III nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym.

Premiera ogólnopolska będzie miała miejsce w Jasielskim Domu Kultury 12 kwietnia 2019. Otwarty seans dla mieszkańców w Jaśle pod patronatem Burmistrza Jasła odbędzie się 14 kwietnia

Facebook: https://www.facebook.com/LukasiewiczNafciarzRomantyk/

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=K2fXJtkn8AI&t=2s

Słownik: