Czwartek 9 lipca 2020
imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek w edycji roku 2019 odbył się w całej Polsce pod hasłem „BIBLIOTEKA”

Jedlicka biblioteka przygotowała w tym czasie szereg różnych zajęć dla młodych czytelników.

„Od pierwszego roku bez książeczki ani kroku” to cykliczne wydarzenie, które biblioteka organizuje co roku w maju podczas w/w tygodnia bibliotek. Umożliwia zostanie czytelnikiem najmłodszym dzieciom i gwarantuje im otrzymanie od biblioteki malutkiego upominku w postaci książeczki na dobry początek.

Dla troszkę starszych czytelników bibliotekarze przygotowali zajęcia, które mają na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, przybliżenie działalności biblioteki, przedstawienie księgozbioru.

Pasowanie na „Przyjaciela książek” – uczniów klasy zerowej SP w Jedliczu oraz grup Starszaków z przedszkoli w Jedliczu. Nie straszny był nam deszcz i wiatr, lecz ważne ciepło książek oraz serdeczność bohaterów. Wspólnie oglądnęliśmy legendy o „Zaczarowanych pantofelkach”, ”Bursztynowej Koronie” i „Smoku Wawelskim”, przeczytaliśmy historię małego Marka, który to „chwalił dzień przed zachodem słońca”, a później żałował, że jednak odwołano lekcje w szkole… Dzieci bezbłędnie odgadywały tytuły baśni, bajek i legend, choć niektóre zagadki wymagały zastanowienia. Żadnej trudności nie sprawiło uczestnikom zajęć ułożenie kodeksu dobrego czytelnika, w którym to dzieci określiły jak należy się obchodzić z książeczkami by długie lata służyły wszystkim czytelnikom biblioteki. Na końcu każdego z tych spotkań magicznym ołówkiem dzieci zostały pasowane na przyjaciół książek, wspólnie składając przyrzeczenie:

Uroczyście przyrzekamy, 
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy.
Wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą!
Przyrzekamy!

Na pamiątkę zajęć dzieci samodzielnie wykonały wspólne prace, w których każdy dodał coś od siebie. Zapraszamy wszystkich do biblioteki w celu oglądnięcia stworzonej wystawy.

GBP w Jedliczu

Słownik: