Czwartek 20 lutego 2020
imieniny: Anety, Lehca, Leona

Powitanie lata z „Cybą” i MUKS-em

Amatorzy biegania i spacerów spotkali się w sobotnie popołudnie 22 czerwca br. na Zawodziu, mało znanym poza bywalcami i mieszkańcami terenie, położonym w dolinie Jasiołki, przy granicy z gminą Tarnowiec. Na tym terenie zostały, w ramach projektu dofinansowanego z programu TESCO „Decydujesz, pomagamy”, wyznaczone ścieżki spacerowe. Prowadzą drogami gruntowymi, które zostały wykoszone i oznaczone znakami. Powstało kilka pętli pomiędzy wyrobiskami i trzema stawami, które o tej porze roku są zasłonięte zaroślami.

Biegacze trzykrotnie przebiegli pętlę długości 2 km. Wśród uczestników byli zarówno dorośli jak i młodzież oraz małe dzieci z rodzicami. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Piechurzy powędrowali trasą leśno –dolinną. Przebiega ona obok stawów retencyjnych utworzonych przez Nadleśnictwo Kołaczyce oraz przez różne siedliska leśne. W pobliżu ścieżki można było obserwować duży okaz bluszczu pięciolistnego, kłokoczkę południową, miejsce gdzie był usytuowany gród rycerski zwany „Zamczyskiem” oraz żeremia. Uczestnicy aktywnego spędzania czasu otrzymali foldery o trasie, słodki poczęstunek i również pamiątkowe medale.

W godzinach wieczornych na wzniesieniu zwanym Cyba zapłonęło ognisko, a przy nim spotkali się wszyscy, którzy lubią pośpiewać przy akompaniamencie gitary, pogawędzić, podziwiać zachód słońca czy też nocny widok okolicy. Atrakcją wieczoru było palenie tradycyjnych sobótek, które dla starszych było miłym wspomnieniem, a dla młodszych nieznaną palącą się kulą. Mamy nadzieje, że teren Zawodzia będzie chętnie odwiedzany w każdej porze roku, bo jest on godny poznania i unikalny w całej dolinie Jasiołki.

Organizatorzy imprezy, fot. K. Berdel

Słownik: