Piątek 22 stycznia 2021
imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Jubileusz 20-lecia partnerstwa gmin

W dniach 13.09.2019 r – 16.09.2019 r. liczna delegacja z Gminy Jedlicze na czele z Burmistrz Jolantą Urbanik przebywała w partnerskiej Gminie Mallersdorf-Pfaffenberg, aby świętować Jubileusz 20-lecia partnerstwa pomiędzy naszymi gminami. Przez ten cały okres wiele osób pomagało utrwalać i pielęgnować tą naszą przyjaźń, jak choćby były starosta powiatu Straubing-Bogen Ingo Wais, obecny burmistrz Karl Wellenhofer, czy wieloletni Przewodniczący Komisji d.s. Partnerstw Jozef Bauer oraz były jej Przewodniczący Werner Frommel. To rzecz jasna nie wszyscy ludzie, którzy tworzyli nasze partnerstwo, którzy pomagali nam lepiej się poznać i połączyć nitką sympatii. Jest ich zbyt wielu by móc wymienić, niemniej jednak każdemu, kto ma swoją choćby najmniejszą cegiełkę w budowie naszej przyjaźni dziękujemy. 

W sobotni wieczór podczas uroczystej kolacji przemawiali między innymi Burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg Karl Wellenhofer, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, były Przewodniczący Rady Miejskiej Zygmunt Jerzyk, który podpisywał umowę partnerstwa z ramienia Gminy Jedlicze, poseł z niemieckiego Bundestagu Pan Josef Zellmeier, zastępca Starosty Pani Barbara Unger, wieloletni Przewodniczący Komisji d.s. Partnerstw Josef Bauer.

(Z-ca Dyrektora GOK w Jedliczu Zygmunt Jerzyk, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik oraz Burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg Karl Wellenhofer)

(Wieloletni Prezydent Stowarzyszenia Partnerskiego Josef Bauer przekazuje na ręce Burmistrza Jolanty Urbanik pamiątkowy upominek)

(Pamiątkowy upominek dla byłego Burmistrza Mallersdorf-Pfaffenberg)

(Zastępca Starosty Pani Barbara Unger oraz tłumaczka Pani Ewa Swoboda)

Szczególne podziękowania otrzymała Pani Ewa Swoboda tłumaczka po stronie Bawarskiej, na którą zawsze wszyscy mogli liczyć.

Oprawę muzyczną zapewniła  miejscowa orkiestra dęta „Blechschinda” z Bawarii oraz zespół ludowy „Jarzębina” z Piotrówki wsparty przez Panie z kabaretu „Dłużanki z Długiego” oraz muzyków.

Na zakończenie Burmistrz Karl Vellenhofer przygotował niespodziankę dla mieszkańców Gminy Jedlicze. Przekazał na ręce Pani Burmistrz Jolanty Urbanik fotografię ukazującą Mallersdorf-Pfaffenberg. W ten sposób chciał pokazać wszystkim naszym mieszkańcom przynajmniej cząstkę Mallersdorf-Pfaffenberg, aby każdy mógł poczuć się jak w Bawarii.

Warto wspomnieć, że świętowany jubileusz partnerstwa gmin i podpisania umowy partnerskiej poprzedzone było kontaktami uczniów i nauczycieli z Burkhart Gymnasium i jedlickiego Liceum Ogólnokształcącego. Później nawiązały ze sobą kontakty władze obu naszych gmin. Wynikiem ich starań było podpisanie w 1999 roku umowy o partnerstwie pomiędzy Mallersdorf-Pfaffenberg i Jedliczem. Po polskiej stronie ten ważny dokument podpisali ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Zygmunt Jerzyk i ówczesny Burmistrz Zbigniew Sanocki, a po stronie Niemieckiej Norbert Bauer, ówczesny burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg. Nasi przyjaciele z Bawarii przygotowali dla nas wiele ciekawych atrakcji m.in. wycieczkę do Landshut i Regensburg oraz zwiedzanie Kliniki Mallersdorf.

Niedzielny poranek rozpoczął się od mszy świętej w intencji osób, które budowały partnerstwo, a już ich niema. I tak pierwszym burmistrzem Mallersdorf-Pfaffenberg, który przyjechał do Jedlicza był Hans Daffner (+2008), towarzyszył mu wówczas m. in. Dieter Gipser (+2012), prezes działającego w Mallersdorf-Pfaffenberg Stowarzyszenia d.s. Partnerstw. W Jedliczu burmistrzem był wtedy Tadeusz Wieczorek (+2019). Wszyscy mieli wielkie zasługi w doprowadzeniu do partnerstwa naszych gmin.

Na zakończenie nasi przyjaciele z Bawarii zorganizowali zawody strzeleckie pomiędzy partnerskimi gminami. Zmagania były wyrównane, a puchar powędrował do Jedlicza. Nasza złota drużyna strzelecka wygrała 85-73, a pierwszą „10” dla naszej drużyny strzeliła Burmistrz Jolanta Urbanik.

(Wspólne pożegnanie: od lewej Burmistrz Karl Wellenhofer, Burmistrz Jolanta Urbanik, Pani Renata Daffner żona Śp. Burmistrza Hansa Daffnera, Pani Maria Jurczyszyn - tłumacz, prekursor partnerstwa)

Słownik: