Czwartek 17 października 2019
imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora

Okulary dla Afryki

W bieżącym roku szkolnym organizacje szkolne po raz pierwszy podjęły inicjatywę Fundacji Okuliści dla Afryki, której głównym celem jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Rzeczywistość jest często o wiele gorsza od przekazów medialnych i wiedzy z filmów, na podstawie których budujemy swoje wyobrażenie o życiu na tym kontynencie. Głód, choroby, brak leków, wody i pożywienia, cierpienie – to codzienność mieszkańców Afryki. Poziom opieki medycznej stoi tutaj na bardzo niskim poziomie. W dużej części kontynentu takiej opieki nie ma w ogóle. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie.

Okuliści dla Afryki jak dotąd odbyli 27 misji; pojawili się już ze swoją Mobilną Kliniką m.in. w Kamerunie, Namibii, Ugandzie, Tanzanii, Ghanie, Kenii i na Madagaskarze! Do tej pory rozdano 35 000 tysięcy par okularów.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedliczu z entuzjazmem włączyli się w akcję i mamy nadzieję, że znacząco przyczynią się do zwiększenia tego rekordu, bowiem we wrześniu zebrali łącznie 231 par okularów: 92 pary szkieł korekcyjnych oraz 139 przeciwsłonecznych. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Opiekunowie SU i SK PCK

Czytaj więcej: www.okuliscidlaafryki.pl