Wtorek 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Potyczki Kulinarne - Smaki Różnych Kultur

W niedzielę 20 października w Jedliczu odbyły się po raz czwarty Potyczki Kulinarne. Tym razem trzynaście Kół Gospodyń z terenu Gminy Jedlicze przygotowało dania wywodzące się z różnych kultur i wspólnot narodowościowych. Na pięknie udekorowanych stołach Koła prezentowały wyśmienite potrawy, wypieki w przygotowanie, których włożyły mnóstwo pracy i zaangażowania. Oceny potraw konkursowych dokonało profesjonalne jury. Przewodniczącym był znany krakowski kucharz i bloger kulinarny Bartłomiej Grzywacz, autor bloga „Kuchnia Różana”. Oceny dań konkursowych dokonywali również krośnieńska restauratorka Agnieszka Żywiec, współwłaścicielka Restauracji Parkowa 7 w Krośnie oraz Gerard Korfanty współzałożyciel firmy eventowej „Medialive”. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, bowiem wszystkie Koła w przygotowanie swojej prezentacji włożyły dużo wysiłku. Ostatecznie decyzją jury wygrały Panie z Miejskiego Koła Kobiet Jedlicza-Centrum, które przygotowały „Fuczki Łemkowskie”- placuszki z kiszonej kapusty. Drugą pozycję jury przyznało „Rozgrzewającemu kociołkowi cygańskiemu” zgłoszonemu przez KGW Jedlicza-Męcinka, zaś na trzecim miejscu znalazł się „War ze zlepieńcami” przygotowany przez Stowarzyszenie „Nasza Piotrówka”. Nagrody dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich uczestników „Potyczek kulinarnych” wręczyła Burmistrz Jolanta Urbanik.

O oprawę muzyczną imprezy zadbała Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu, która zaprezentowała muzykę różnych kultur. Na scenie pojawiła się również grupa artystyczna „Maskarada” z Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce, która zaśpiewała piosenki biesiadne i romskie.

Gośćmi imprezy byli przedstawiciele Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, którzy zaprezentowali projekt „Rzeki karpackie- Natura 2000”.

 

Do konkursu koła zgłosiły następujące potrawy:

KGW Moderówka- „Barszcz ukraiński”
KGW Jedlicze – Borek- „ Gołąbki ukraińskie wypasione”
KGW Żarnowiec- „Gęś po żydowsku”
KGW Chlebna – „Łemkowska zupa na kwasie z kapusty”
KGW Podniebyle – „Kresowe gołąbki z ziemniakami”
KGW Dobieszyn- „Skubańce z kapustą”
KGW Długie – „ Zawijaniec węgiersko-dłuski”
Miejskie Koło Kobiet Jedlicze- Centrum – „Fuczki łemkowskie”
Stowarzyszenie „Nasza Piotrówka” – „War ze zlepieńcami”
Stowarzyszenie „Porębianie”- „Kakory litewskie”
KGW Jaszczew- „Cygański kociołek”
KGW Jedlicza-Męcinka- „Rozgrzewający kociołek cygański”
KGW Potok- „Kartacze potockie”

GOK Jedlicze

Słownik: