Wtorek 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Miejsce do aktywnego wypoczynku

W dniu 08 listopada 2019 roku w Jedliczu zostało oddane do użytku mieszkańców, specjalne miejsce do aktywnego wypoczynku w Dolinie Jasiołki. Projekt pn. „Czas na odpoczynek – Naturalnie!” został w całości sfinansowany w ramach programu grantowego „Decydujesz, pomagamy” prowadzonego przez sieć sklepów Tesco Polska przy wsparciu Fundacji Tesco oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Aby takie miejsce mogło powstać trzeba było przejść przez trzy etapy. W pierwszym etapie Grupa nieformalna „Jętka” pod patronatem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie złożyła wniosek, który podlegał ocenie formalnej i merytorycznej. Wniosek przeszedł pozytywnie oceny i został wyłoniony przez Komisję Grantową jako jeden z trzech najlepszych w regionie.

W drugim etapie klienci sklepów Tesco w Jedliczu i Strzyżowie głosowali (17.06 – 14.07.2019 r.) na wybrany przez siebie projekt, wrzucając żetony do specjalnych urn. To właśnie ich głosy zdecydowały o wysokości dofinansowania.  Projekt „Czas na odpoczynek – Naturalnie!” zajął pierwsze miejsce, zdobywając 9.404 głosów, a tym samym 5.000 zł.

W trzecim etapie nastąpiła realizacja przedsięwzięcia. Celem projektu  „Czas na odpoczynek – Naturalnie!” było stworzenie ogólnodostępnego miejsca do aktywnego wypoczynku w miejscowości Jedlicze. Projekt obejmował budowę zadaszonego ławostołu o drewnianej konstrukcji, a także montaż tablicy edukacyjnej ze stojakami na rowery oraz wyznaczenie paleniska.

Oficjalne zakończenie projektu nastąpiło  8 listopada 2019 roku. Na początku spotkania odbyła się część oficjalna, w czasie której wiata turystyczna została przekazana mieszkańcom Gminy. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Katarzyna Berdel, Aleksander Paradysz i Andrzej Cynarski, czyli realizatorzy Projektu z Koła PZW „Jętka” Jedlicze, a także przedstawiciel Urzędu Gminy Jedlicze p. Dorota Wiśniowska – Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Mateusz Bobrowski – wykonawca konstrukcji drewnianych. Wydarzenie miało formę wspólnego palenia ogniska i pieczenia kiełbasek przez mieszkańców Jedlicza i miejscowości Gminy Jedlicze. 

Dzięki działaniom pomysłodawców projektu, powstało atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji w Dolinie Jasiołki, która jest cennym obszarem pod względem przyrodniczym. Projekt będzie służyć mieszkańcom Jedlicza do spędzania czasu na łonie natury oraz do obsługi ruchu związanego z pieszymi, rowerowymi i narciarskimi trasami turystycznymi.