Wtorek 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Zwiedzamy wystawę multimedialną „Deutschland im Koffer – Niemcy w walizce

Od piątku 8 listopada 2019 roku gościmy w Szkole Podstawowej w Jedliczu interaktywną wystawę „Deutschland im Koffer – Niemcy w walizce”, której celem jest promocja języka niemieckiego. Partner przedsięwzięcia to Goethe-Institut w Warszawie. Ekspozycja utrzymana w konwencji dwóch walizek umożliwia sprawdzenie oraz poszerzenie wiedzy na temat kraju naszych sąsiadów i ich języka. Służy także ukazaniu walorów nauki języka niemieckiego oraz może być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej lekcji. Wystawa mieści się w holu głównym w szkoły i będzie dostępna do 8 grudnia.

W związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia tej niekonwencjonalnej wystawy, także uczniów szkół z terenu naszej gminy. Charakter ekspozycji zapewni dobrą zabawę zarówno uczniom znającym język niemiecki, jak i też tym wszystkich, którzy dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę edukacyjną.

Dokładniejszy opis wystawy:

Niemcy - kraj i ludzie

W pierwszej walizce na tle zamku Neuschwanstein stereotypy, z przymrużeniem oka, konfrontowane są z rzeczywistością: grupa ogrodowych krasnali pozuje z dużą dozą autoironii, szereg wypełnionych płatkami śniegu szklanych kul z postaciami z bajek wskazuje na romantyczne i związane ze średniowieczem aspekty Niemiec, zapraszając jednocześnie do potrząsania i powodowania zamieci śnieżnej. Na dwóch mapach, w połączeniu ze zgadywanką dotyczącą największych miast Niemiec, fikcja przeciwstawiana jest dzisiejszej rzeczywistości. W prawej części kufra zwiedzający ujrzą karty zawierające obrazy i teksty – kalejdoskop osób i myśli, zarówno wesołych, jak i tych poważnych. Poniżej w ośmiu szufladach można znaleźć zadziwiające odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Niemiec.

Język niemiecki

Drugi kufer poświęcony jest osobliwościom i pięknu języka niemieckiego. Fragmenty filmów i miłosne pieśni pokazują, jak wspaniale nadaje się on do wyrażania uczuć. Na ekranie widać dłoń zapisującą jeden z wierszy miłosnych Goethego, który następnie, wydrukowany na papierze, można zabrać do domu dla najbliższej osoby. Aby ukazać także drugi koniec skali uczuć w języku niemieckim, zwiedzający stoją równocześnie na wycieraczce z przezwiskami.

Ostatnia część wystawy poświęcona jest pytaniu o możliwości, jakie daje nauka języka niemieckiego. Mimo że niemiecki nie jest prosty, okazuje się, że prawie każdy zna już jakieś niemieckie słowa, lub potrafi znaleźć w formie zabawy elementy łączące niemiecki z językiem ojczystym. “Niemiecki jest prostszy niż myślisz” – zgodnie z tym hasłem, korzystając z księgi słów, zwiedzający mogą nauczyć się mimochodem kilku niemieckich wyrazów. Pokazywany na ekranie film prezentuje dziesięć najważniejszych powodów nauki języka niemieckiego.

Nauczyciel języka niemieckiego: Renata Grzebyk