Wtorek 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Životná história Dobovego taboru w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

W dniu 8 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedliczu klas 5a i 5b wzięli udział w uroczystości z okazji 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczysty dzień uczniowie zaczęli od wzięcia udziału w szkolnym apelu. Następnie wraz z opiekunami autokarem wyruszyli do Krosna na poczęstunek w restauracji. Po posiłku wszyscy udali się do Oddziału dla Dzieci w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Na miejscu uczestniczyli w prelekcji, na której bibliotekarz pan Paweł Janas słowem wstępu przeprowadził z uczniami historyczną pogadankę tematyczną. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą, bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Później wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z historią Polski poprzez krótkie filmy patriotyczne „Przystanek Niepodległość” oraz „Niezwyciężeni – historia Polski”.

Następnie uczniowie klas 5 uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez słowacką grupę rekonstrukcyjną – Dobovy tabor. Drużyna ze Słowacji w niecodzienny sposób przeprowadziła ciekawą lekcję historii. Podczas prezentacji, uczniowie mieli okazję aktywnie w niej uczestniczyć. Przymierzali różnorakie stroje - zarówno cywilne jak i wojskowe z okresu II wojny światowej. Nasi uczniowie mogli również obejrzeć broń oraz pozostałe rekwizyty historyczne m.in. imbryk, kamerę, która nadal działa i rejestrowała przebieg żywej lekcji historii w bibliotece oraz radio, telegraf i wyrzutnię rakietową.

Założyciel grupy rekonstrukcyjnej - Martin Baran wprowadził wszystkich uczestników w wesoły nastrój. Rozweseleni uczniowie przy okazji poznali kilka słów w języku słowackim. Ich radość i zadowolenie była jeszcze większa, ponieważ mieli okazję nauczyć naszych zagranicznych gości również kilku słów w naszym ojczystym języku. To niesamowite z jaką łatwością podopieczni naszej szkoły komunikowali się ze słowacką grupą rekonstrukcyjną.

Na zakończenie korzystając z okazji uczniowie zapoznali się z charakterem pracy bibliotekarza. Bibliotekarz, pani Renata Tulik z przyjemnością oprowadziła naszą wycieczkę po całym budynku biblioteki. Okazało się, że dla większości uczniów był to pierwszy pobyt w tak dużej bibliotece. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem funkcjonowania oraz wyglądu biblioteki. Najbardziej fascynującą okazała się być wypożyczalnia główna, w której to wydawało się, że regałom z książkami nie ma końca. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, o czym świadczyły emocje wypisane na ich twarzach, a przede wszystkimi uśmiechnięte buzie. Jako opiekunowie byliśmy dumni z uczniów naszej szkoły, którzy zostali pochwaleni przez pracowników biblioteki za wzorowe zachowanie. Jak się później okazało była to jedna z najsympatyczniejszych grup dzieci, która dotychczas gościła w KBP. Najbardziej cieszyły zadowolone twarze naszych podopiecznych oraz ich komentarze. Jednogłośnie stwierdzili, że: „Nigdy nie brali udziału w tak atrakcyjnej pokazowej żywej lekcji historii”.

Agata Janas