Wtorek 31 marca 2020
imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii

Mateusz Fałat – uczeń Szkoły Podstawowej w Jedliczu laureatem Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

Światem rządzą liczby, a liczby to świat… Mateusz Fałat już w dzieciństwie zrozumiał tę prawidłowość. Matematyka - Królowa Nauk, fascynująca dziedzina Pitagorasa, Kartezjusza i Talesa zabrała go w podróż pełną logicznych zadań i łamigłówek. Odkrywanie zależności matematycznych ukrytych w otaczającej go rzeczywistości stało się kluczem do jej rozumienia, ale również pasją i ciekawym hobby, które szybko zaowocowało licznymi sukcesami w konkursach szkolnych, gminnych, powiatowych i ogólnopolskich. Trzykrotnie już w swojej karierze szkolnej uzyskał wyróżnienie, czyli trzecie punktowane miejsce, w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Podobnie było w przypadku Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny, w którym Mateusz cztery razy z rzędu uzyskał wynik bardzo dobry, co jest odpowiednikiem drugiego punktowanego miejsca. Również dwukrotnie brał udział w Powiatowym Konkursie „Matematyka Bankiem Praktycznej Wiedzy” i dwa razy z rzędu został laureatem, zajmując pierwsze miejsce. Do sukcesów chłopca należy także zaliczyć tytuł Rachmistrza Gminy Jedlicze, który zdobył, zajmując I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas szóstych, a także I miejsce w V Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas IV oraz II miejsce w X Krośnieńskim Konkursie Matematycznym.

Mateusz spędził wiele tygodni na wytężonej pracy pod kierunkiem swojej nauczycielki matematyki Pani Dagmary Słabniak, która już w IV klasie dostrzegła jego potencjał i motywowała go do rozwoju, na skutek czego przez dwa kolejne lata realizował Indywidualny Program Nauczania z przedmiotu. Wspólny trud zaowocował sukcesem - w bieżącym roku szkolnym, jako uczeń klasy VII, Mateusz sięgnął po zaszczytny tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Zapewne osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez ciągłego wsparcia ze strony Rodziców, na których zawsze mógł liczyć. Dzięki nim intelektualne trudy równoważył za sprawą ulubionej literatury, rodzinnych podróży oraz kilometrów pokonywanych na rowerze górskim w amatorskiej drużynie sportowej Jedlicze Team. To doskonały przykład, jak skutecznie łączyć naukę z innymi pasjami, w tym także ze sportem.

Mateusz w tym momencie już wie, że będzie zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Osiągnięty sukces zapewni mu również wstęp do wybranej szkoły średniej z pominięciem zawiłości procesu rekrutacyjnego, a wszystko, czego nauczył się dodatkowo, zaowocuje na dalszym etapie kształcenia. Gratulujemy!

SP Jedlicze