Piątek 22 listopada 2019
imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Kultura

Katyń – zbrodnia, która miała być zapomniana

li.
22

15 listopada  2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu przeprowadzone zostały warsztaty historyczne pt. „Katyń – zbrodnia, która miała być zapomniana”.  Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Kyc, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu. Na spotkaniu omówiono charakter zbrodni, miejsca pochówków oraz działania emigracji polskiej na rzecz ujawienia prawdy. Młodzież  miała okazję zapoznać się z faktami których nie ma w Internecie, zobaczyć stare fotografie oraz dokumenty. Uczniom przekazane zostały kluczowe wartości takie jak: patriotyzm, wolność i miłość do ojczyzny.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Łukasiewicz Nafciarz Romantyk zostanie pokazany w Chicago

li.
12

“Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” zostanie pokazany w ramach 31 edycji Festiwalu Filmu Polskiego w Chciago. Już 20 listopada o godznie 20:45 w Gallery Theatre film o Nafciarzu z Galicji zobaczy publiczność z całego świata. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego. Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. Założony w 1989 przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Listopadowe wspomnienie o patronie

li.
08

4 listopada br. jedliccy bibliotekarze wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Jedliczu odwiedzili pamiątkowy obelisk patrona biblioteki Kaspra Wojnara. Stanowiło to dobrą okazję do przybliżenia jego biografii – bogatej działalności wydawniczej, zasług w walce o niepodległość kraju i związków z rodzinną ziemią. Minutą ciszy została uczczona pamięć patrona, zapalono znicze . Wspólnie z młodzieżą bibliotekarze odwiedzili w tym dniu również groby innych znanych bohaterów i osób zasłużonych dla Jedlicza m.in. córek Marii Konopnickiej, Bronisławy Betlej, kpt. Stanisława Betleja , rodu Stawiarskich, zbiorowe groby ofiar wojennych.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Bruno Schulz - pisarz, grafik, malarz

paź.
29

„Bruno Schulz – pisarz, grafik, malarz. Kim był? Jak żył? Co pozostawił po sobie? – pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie przygotowane przez jedlicką bibliotekę. Wieczór literacki zgromadził wielu czytelników, którzy wysłuchali pięknie przeczytanych fragmentów „Sklepów Cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą” w interpretacji Katarzyny Kochanek, Mateusza Budy oraz Jakuba Wajdy. Postać Brunona Schulza przybliżyła uczestnikom spotkania pani Anna Krawczyk. Prelekcja powiązana była z prezentacją multimedialną oraz wystawami książek , grafik i rysunków artysty. Jaka mawia Anna Dymna „Czytając Schulza, wchodzi się w inną krainę i to działa jak lek”. Tymże cytatem Pani Ania wprowadziła czytelników w świat Brunona Schulza, w jego dzieciństwo, młodość i dorosłe życie, które zostało niechybnie przerwane w podczas II wojny światowej. W trakcie prelekcji uczestnicy mieli okazję zobaczyć i poznać nie tylko losy pisarza ale także całą otoczkę historyczną Ukraińskiego Trójmiasta (Drohobycz, Truskawiec, Borysław).

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Pasowania na Czytelnika

paź.
29

Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu zaprosiła uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Jedliczu na uroczystość „Pasowania na Czytelnika”. W trakcie lekcji bibliotecznej dzieci zapoznały się z działalnością jedlickiej biblioteki, dowiedziały się w jakich etapach powstają książki oraz jaką drogę muszą przebyć by dotrzeć do rąk małych czytelników. Uczniowie poznali zasady korzystania z księgozbiorów literatury dziecięcej. Wszyscy zgodnie ślubowali szanować książki, być ich wiernymi przyjaciółmi i zostali pasowani na czytelników Biblioteki Publicznej w Jedliczu. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy dyplom i zakładkę do książki. Jako, że dzieci zgodnie stwierdziły, iż każdy może spróbować swoich sił w pisaniu, podczas tego spotkania poczuć się autorami z prawdziwego zdarzenia. W magiczny świat pisarstwa przeniosła ich stara maszyna do pisania, od której to dzieci nie mogły się oderwać.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Strony

Subskrybuj RSS - Kultura