Piątek 18 czerwca 2021
imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Szymon Dudzik finalistą z języka polskiego!

27 kwietnia 2021 r. ogłoszone zostały wyniki Przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego organizowanego jak co roku przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Miło nam poinformować, że w zaszczytnym gronie finalistów znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej w Jedliczu – Szymon Dudzik z klasy 7b, który pracował pod kierunkiem Pani Edyty Styś. W bieżącym roku szkolnym mottem przewodnim konkursu uczyniono słowa Aleksandra Fredry: „Sobie prawdę rzec – najwspanialsza prawda”, a literatura konkursowa, dalece wykraczająca poza treści podstawy programowej, skupiona była wokół motywu prawdy. Wśród lektur znalazły się m.in. takie pozycje jak „Quo vadis”, „Ziele na kraterze”, „Pan Tadeusz” czy wiersze Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka. Dużym wyzwaniem okazały się mowy noblowskie polskich pisarzy i poetów oraz książka Clive'a Staplesa Lewisa „Listy starego diabła do młodego”. Zagadnienia dotknęły także kwestii prawdy historycznej i rzeczywistości powojennej Polski poprzez spektakl „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” i reportaż Hanny Krall „Ludzie może i nie są źli”. Tak dobrane do analizy teksty kultury wymagały niezwykłej dojrzałości i dużej wiedzy nie tylko w zakresie języka polskiego.

Mimo wysoko postawionej poprzeczki, Szymon - będąc zaledwie uczniem klasy siódmej, poradził sobie bardzo dobrze. Udowodnił, że można się uczyć w czasie pandemii, a nawet można osiągać sukcesy i sięgać po konkursowe laury. 

Szymonowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Źródło: SP Jedlicze